eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód prywatny w firmie a podatek VAT

Samochód prywatny w firmie a podatek VAT

2007-06-15 13:36

Przedsiębiorca, który używa swój prywatny samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z jego eksploatacją do wysokości kilometrówki. Czy jednak może od ponoszonych wydatków odliczać także podatek VAT?
Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli nabywane towary i usługi są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych zakupów.

Art. 88 tej ustawy przewiduje jednak wyjątki, kiedy od wydatków tych nie można odliczyć VAT naliczonego. Wskazuje m.in., iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
  • towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego
  • paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3

W pierwszej kolejności zatem przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wykorzystywany przez niego w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód osobowy służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, czy zwolnionych. Jeżeli służy on czynnościom zwolnionym – bezwzględnie podatku naliczonego od wydatków dokumentujących eksploatację samochodu nie można odliczyć. Jeżeli natomiast pojazd ten służy czynnościom opodatkowanym, to jest spełniony pierwszy warunek umożliwiający odliczenie tego podatku.

Z przytoczonych przepisów można również stwierdzić bez najmniejszych wątpliwości, iż przedsiębiorca, który w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje prywatny samochód osobowy z całą pewnością nie będzie mógł odliczyć podatku VAT od zakupionego do tego samochodu paliwa.

Sytuacja zaczyna się komplikować w przypadku pozostałych wydatków związanych z eksploatacją prywatnego samochodu osobowego, takich jak np. części zamienne, drobne remonty, pozostałe płyny, smary i oleje niezbędne do właściwej eksploatacji samochodu. Jak bowiem wynika z przytoczonego przepisu, podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, jeżeli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie mogłyby stanowić kosztów uzyskania przychodów. Art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje natomiast, iż za koszty uzyskania przychodu można uznać poniesione wydatki z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra (czyli tzw. kilometrówka).

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.