eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Różnice kursowe gdy ryczałt ewidencjonowany

Różnice kursowe gdy ryczałt ewidencjonowany

2012-06-24 09:01

Różnice kursowe gdy ryczałt ewidencjonowany

Kursy walut © Vladimir Koletic - Fotolia.com

Różnice kursowe kojarzą się co do zasady z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, gdzie podatek jest płacony od uzyskanego dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ich rozliczania ustawodawca rozciągnął także na podatników płacący ryczałt ewidencjonowany. Tutaj różnice kursowe występują jednak tylko po stronie przychodu.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a różnice kursowe

Świadczę roboty budowlane, polegające na wykonywaniu pokryć i konstrukcji dachowych. Są opodatkowane 5,5% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niedawno wykonałem usługę spawania konstrukcji dachowej w domu w Niemczech. Zamawiającego obciążyłem fakturą (bez VAT) w euro i zapłatę również otrzymałem w tej walucie. W związku z zapłatą wystąpiły ujemne różnice kursowe (kurs średni NBP z dnia zapłaty był niższy niż w momencie wystawienia faktury). W jakiej wysokości powinienem wykazać przychód? Czy ujemne różnice kursowe są kosztem u ryczałtowca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ustala podatek - według właściwej stawki procentowej - od podstawy opodatkowania, którą stanowi uzyskany przychód. Specyfiką tej formy opodatkowania jest to, że od uzyskanego przychodu nie odlicza się poniesionych kosztów.

Zgodnie z art. 6 ust. 1c ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm., do przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c updof.

W związku z tym, że podstawę opodatkowania stanowi przychód, bez pomniejszania o koszty jego uzyskania, to taki zapis rodziłby uzasadnione obawy, iż ryczałtowiec powinien rozliczać jedynie dodatnie różnice kursowe. Problem ten rozwiązuje dalsza część przepisu art. 6 ust. 1c ww. ustawy, zgodnie z którym ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.

fot. Vladimir Koletic - Fotolia.com

Kursy walut

Różnice kursowe wpływają na przychód uzyskany przez ryczałtowca w ten sposób, że dodatnie różnice zwiększają jego wysokość, ujemne różnice kursowe zaś - zmniejszają

U ryczałtowców ujemne różnice zmniejszają przychód
Różnice kursowe wpływają na przychód uzyskany przez ryczałtowca w ten sposób, że dodatnie różnice zwiększają jego wysokość, ujemne różnice kursowe zaś - zmniejszają.

Zarówno do dodatnich różnic kursowych wpisanych do ewidencji przychodów, jak i ujemnych różnic kursowych wpisanych do tej ewidencji ze znakiem "minus" należy zastosować tę samą stawkę podatku, która jest właściwa dla usługi, której te różnice kursowe dotyczą. Skoro różnice kursowe powstały w związku ze sprzedażą robót budowlanych, to trzeba je opodatkować według stawki 5,5%.

Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć także w interpretacjach indywidualnych IS w Warszawie z 9 lipca 2010 r. nr IPPB1/415-410/10-5/RS oraz IS w Katowicach z 28 września 2009 r. nr IBPBI/1/415-534/09/KB.

Trzeba pamiętać, że podatnik rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu ma obowiązek podatkowego rozliczenia tylko tych różnic kursowych (dodatnich lub ujemnych), które są związane z uzyskanym przychodem. Różnice kursowe związane z wydatkiem nie wpływają na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: