eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

2013-10-23 12:57

Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów ©  lassedesignen - Fotolia.com

Jeżeli import towarów pod osłoną karnetu ATA podlega zwolnieniu z podatku VAT, usługa spedycji świadczona przez podatnika winna być opodatkowana stawką 23%. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.07.2013 r. nr IBPP4/443-143/13/PK.

Przeczytaj także: Stawka VAT na transport (nie)międzynarodowy towarów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca świadczy usługi spedycji krajowej i międzynarodowej. Jego firma otrzymała dwa zlecenia na przewóz eksponatów wystawowych (grafiki, rzeźby, obrazy, banery itp.) na trasie Y – Kijów (Ukraina) - X. Organizacja transportu odbyła się pod osłoną karnetu ATA i na podstawie obowiązujących przepisów przewożone towary były zwolnione z wszelkich opłat celno-podatkowych. Firma Wnioskodawcy wystawiła na zleceniodawcę fakturę VAT ze stawką 0%. Dokumenty na podstawie których naliczono ww. stawkę VAT to list przewozowy CMR oraz kopia karnetu ATA. Zadano pytanie, czy stawka VAT została prawidłowo określona? Czy na fakturze za usługę spedycyjną polegającą na organizacji transportu towarów np. maszyn budowlanych, materiałów budowlanych itd. pod osłoną karnetu ATA towaru jadącego z wystawy/targów w kraju trzecim do Polski można zastosować obniżoną stawkę VAT, tj. 0% czy też powinna być zastosowana stawka 23%? Wreszcie jakie dokumenty są potrzebne do zastosowania na powyższy transport stawki 0% i czy ma znaczenie rodzaj przewożonego towaru pod osłoną karnetu ATA? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

fot. lassedesignen - Fotolia.com

Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

Jeżeli import towarów pod osłoną karnetu ATA podlega zwolnieniu z podatku VAT, usługa spedycji świadczona przez podatnika winna być opodatkowana stawką 23%.


Zgodnie z art. 28b ust. 1 i ust. 2 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Tę zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika a przepisy art. 28e, 28f ust. 1, 28g ust. 1, 28i, 28j i 28n ustawy nie będą przewidywać innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

Trzeba tutaj wskazać, że na potrzeby określania miejsca świadczenia usług stosownie do art. 28a pkt lit. a podatnikiem są m.in. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6.

Mając na uwadze, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą wyjątki od reguły określonej w art. 28 b, a usługobiorca jest podatnikiem VAT miejscem świadczenia przedmiotowej usługi, a tym samym opodatkowania, jest Polska.(…)

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie z podatku.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy stawkę 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 15, z wyjątkiem usług:
a. w zakresie ubezpieczenia towarów,
b. dotyczących importu towarów zwolnionych od podatku

Natomiast stosownie do art. 29 ust. 15 ustawy podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 13 i 14, obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Elementy, o których mowa w zdaniu pierwszym, wlicza się do podstawy opodatkowania, również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu.

Ww. przepis opodatkowuje usługi związane z importem towarów stawką 0%. Pry czym przedmiotowa preferencja nie ma zastosowanie w sytuacji gdy importowane towary są zwolnione z podatku.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy o VAT zwalnia się od podatku import:
• towarów objętych procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych;
• powracających z terytorium państwa trzeciego, zwolnionych od cła towarów, dokonywany przez podatnika, który wcześniej wywiózł te towary.

Na wstępie należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania pkt 2 ustępu 1 art. 45, a przywołany przez Wnioskodawcę, albowiem dotyczy on sytuacji przywozu do kraju towarów z kraju trzeciego które na terytorium kraju byłyby objęte procedurą odprawy czasowej. Natomiast w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z powrotnym przywozem towarów wcześniej wywiezionych z Polski.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: