eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

Karnet ATA a VAT na usługę transportu importowanych towarów

2013-10-23 12:57

Przeczytaj także: Stawka VAT na transport (nie)międzynarodowy towarów


Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca dokonuje transportu towarów pod osłoną karnetu ATA będącym specjalnym międzynarodowym dokumentem celnym, który umożliwia i usprawnia czasową odprawę celną towarów, wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego. Karnet ATA eliminuje zawiłą procedurę celną związaną z odprawą czasową. Użytkownik karnetu nie musi wypełniać dokumentu SAD, deklaracji celnych, czy też składać depozytów na wszystkich przekraczanych granicach. Dokument ten został opracowany przez Radę Współpracy Celnej z pomocą Międzynarodowego Biura Izb Handlowych, działającego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu.

Podstawą prawną dla stosowania karnetów ATA są:
• Konwencja celna w sprawie karnetu ATA dla odprawy warunkowej towarów (Konwencja ATA) sporządzona w Brukseli dnia 6 grudnia 1961r. (Dz. U. Nr 30 z 1969r. poz. 242), zwanej „Konwencją ATA”,
• Konwencja dotycząca odprawy czasowej sporządzona w Stambule dnia 26 czerwca 1990r. (Dz. U. Nr 14 z 1998r. Nr 14, poz. 61 i Dz. U. z 2002r. Nr 198, poz. 1668), zwanej „Konwencją stambulską”.

Karnet ATA upoważnia do czasowego przywozu towarów na teren państw zrzeszonych w łańcuchu gwarancyjnym ATA (obecnie 72 kraje), w tym m.in. Ukrainę.

Konwencja ATA przewiduje następujące kategorie towarów, które mogą być przewożone z zastosowaniem karnetu ATA:
• próbki i wzory handlowe: wywożone za granicę w celach akwizycji, rozpoznania rynku, zademonstrowania wzorów przed zawarciem kontraktu handlowego,
• towary przeznaczone na targi i wystawy: wszelkiego rodzaju eksponaty, obudowy stoisk, wystrój stoisk itp.,
• wyposażenie zawodowe: sprzęt filmowy i telewizyjny, rekwizyty teatralne, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy, aparatura badawcza, narzędzia itp.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest kwestia możliwości opodatkowania stawką preferencyjną w wysokości 0% usługi spedycyjnej polegającej na organizacji transportu pod osłoną karnetu ATA towaru (grafiki, rzeźby, obrazy, banery i inne) z miejsca nadania znajdującego się na terytorium Ukrainy do Polski. Towary te zostały czasowo wywiezione na terytorium Ukrainy, a dodatkowym dokumentem, który posiada Wnioskodawca jest list przewozowy CMR.

Rozważając przedmiotowy problem zwrócić należy uwagę na okoliczność, ze towar objęty karnetem ATA jest chroniony w sposób szczególny. Ochronie tej służy karnet ATA, na podstawie którego towar jest przemieszczany. Ten, szczególny rodzaj narzędzia ochrony, umożliwia traktowanie towaru przemieszczanego w sposób uprzywilejowany, co oznacza, że nie podlega on w tym czasie należnościom celnym i innym opłatom ani środkom polityki handlowej, przy czym zarówno tożsamość towaru, jak i jego stan nie mogą zostać w żaden sposób naruszone.

Ponadto należy zauważyć, że stosownie do art. 2 pkt 7 ustawy przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

W świetle powyższego trzeba stwierdzić, że mamy tutaj do czynienia z importem towarów na gruncie podatku VAT zwolnionym z należności celnych. W konsekwencji pozwala objąć import tych towarów zwolnieniem z podatku VAT na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 4 ustawy. Tym samym w tym przypadku usługi spedycji związane z importem tych towarów nie mogą korzystać ze stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 20 albowiem jak wskazano powyżej import towarów zwolnionych deroguje przedmiotową preferencję podatkową.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowanie przywołany przez Wnioskodawcę art. 74 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu zwalnia się od podatku, z zastrzeżeniem ust. 2, import artykułów kolekcjonerskich i dzieł sztuki, o charakterze edukacyjnym, naukowym lub kulturalnym, które nie są przeznaczone na sprzedaż i które są importowane przez muzea, galerie i inne instytucje, pod warunkiem że artykuły te są przywożone bezpłatnie, a jeżeli za opłatą, to nie są dostarczone przez podatnika. Zwolnienie to stosuje się, jeżeli określone dokumenty i towary nie mają wartości handlowej.

Abstrahując od faktu czy import towarów opisanych we wniosku korzysta z ww. zwolnienia pozostaje to bez wpływu na możliwość zastosowania stawki 0% dla świadczonej usługi spedycji. Jak wskazano powyżej przedmiotowe towary przy imporcie korzystają ze zwolnienia co jak wskazano skutkuje brakiem możliwości korzystania przedmiotowej preferencji podatkowej.

Reasumując stwierdzić należy, ż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do opodatkowania stawką 0% usługi spedycyjnej polegającej na organizacji transportu importowanych towarów pod osłoną karnetu ATA towaru (grafiki, rzeźby, obrazy, banery i inne) z miejsca nadania znajdującego się na terytorium Ukrainy do Polski. Na fakt braku możliwości zastosowania stawki 0%, w przedmiotowej sytuacji, nie ma wpływy rodzaj posiadanych dokumentów, albowiem jest to rzecz wtórna w stosunku do okoliczności która w ogóle warunkuje możliwość zastosowania stawki 0% tj. nie objęcia zwolnienie z podatku VAT importowanych towarów, a która tutaj zaistniała. Tym samy skoro w przedmiotowej sprawie import towarów pod osłoną karnetu ATA podlega zwolnieniu z podatku VAT to art. 83 ust. 1 pkt 20 lit. b nie ma zastosowania. Zatem usługa spedycji świadczona przez Wnioskodawcę winna być opodatkowana stawką 23%.

Trzeba tutaj zauważyć, że rodzaj przewożonego towaru nie ma wpływu na możliwość zastosowania stawki 0%. Zatem również do ewentualnego przewozu maszyn budowlanych, materiałów budowlanych itd. pod osłoną karnetu ATA znajdą zastosowanie powyższe zasady. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: