eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek PIT: majątek spółki osobowej za wystąpienie wspólnika

Podatek PIT: majątek spółki osobowej za wystąpienie wspólnika

2013-11-19 13:34

Podatek PIT: majątek spółki osobowej za wystąpienie wspólnika

Podatek PIT: majątek spółki osobowej za wystąpienie wspólnika © Kurhan - Fotolia.com

Wspólnik występujący ze spółki, z reguły z tego tytułu otrzymuje stosowne wynagrodzenie jako zwrot wniesionego wkładu do spółki oraz wypłaty przypadającej mu części majątku wspólnego. Owo wynagrodzenie może przyjąć zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną w postaci określonych składników majątku. W zależności od tego, co wspólnik otrzyma, różne są skutki na gruncie podatku dochodowego. Poniżej przedstawiamy, jak zachować się w przypadku otrzymania składników majątku.

Przeczytaj także: Wkład pieniężny do spółki jawnej a podatek dochodowy

I tak w przypadku otrzymania niepieniężnych składników majątku, opodatkowanie tej czynności podatkiem dochodowym podlega niejako odroczeniu, a po upływie określonego czasu w ogóle nie występuje. A to dlatego, że podatek wystąpi tutaj jedynie w przypadku ich sprzedaży i to w pewnym terminie. Przychód z takiej sprzedaży jest zaliczany do źródła: pozarolnicza działalność gospodarcza. Powstanie on jednak jedynie wówczas gdy:
  • zbycie nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wspólnik wystąpił ze spółki osobowej, albo
  • zbycie nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Powyższe wynika z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) i ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pierwsza z przytoczonych regulacji mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych m.in. w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną. Druga regulacja uzupełnia zaś powyższe, iż do przychodów takich nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Co za tym idzie, samo otrzymanie przez wspólnika składników majątku w związku z jego wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną, jest neutralne podatkowo. Wszystko się jednak zmienia, gdy w ciągu sześciu lat od takiego wystąpienia podatnik dokona odpłatnego zbycia tychże składników majątku. Wtedy bowiem musi z tego tytułu rozpoznać przychód z działalności gospodarczej. Sprzedaż owych składników majątku w terminie późniejszym natomiast nie będzie objęta podatkiem dochodowym, o ile nie nastąpi ona w wykonywaniu działalności gospodarczej.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Podatek PIT: majątek spółki osobowej za wystąpienie wspólnika

Samo otrzymanie przez wspólnika składników majątku w związku z jego wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną, jest neutralne podatkowo. Wszystko się jednak zmienia, gdy w ciągu sześciu lat od takiego wystąpienia podatnik dokona odpłatnego zbycia tychże składników majątku.


Warto przy tym pamiętać, iż opodatkowaniu nie podlega tutaj przychód, a dochód z takiego odpłatnego zbycia. Przez ten należy rozumieć różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia danych składników majątku a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę (o czym z kolei mówi art. 24 ust. 3d przytoczonej ustawy).

Jakie zasady opodatkowania zastosować, gdy taka sprzedaż wygeneruje przychód podlegający opodatkowaniu? Takie same, jakie obowiązywały podatnika w chwili wystąpienia ze spółki. Co niezwykle ważne, powyższe zasady stosuje się także wówczas, gdy występujący ze spółki wspólnik korzystał z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Należy bowiem pamiętać, iż tym podatkiem opodatkowane są (art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie) przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (a więc także przychody z odpłatnego zbycia otrzymanych składników majątku z tytułu wystąpienia ze spółki, jeżeli zbycie takie nastąpi w ciągu 6 lat od tego wystąpienia). Oczywiście jak nietrudno się domyślić, w przypadku ryczałtu opodatkowaniu podlega przychód uzyskany z takiej sprzedaży a nie dochód.

Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym nie określa wprost stawki ryczałtu, jaką należy tutaj zastosować. Zdaniem autora jednakże prawidłowym wydaje się być zastosowanie stawki w wysokości 3% lub 10% w zależności od tego, czy transakcja sprzedaży będzie dotyczyć rzeczy ruchomych (określonych w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym), czy też nieruchomości i praw majątkowych (o których mowa w art. 12 ust. 10 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: