eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2014: zasady wystawiania faktur

Podatek VAT 2014: zasady wystawiania faktur

2013-12-03 11:46

Podatek VAT 2014: zasady wystawiania faktur

Z początkiem przyszłego roku zmieniają się przepisy regulujące zasady wystawiania faktur © apops - Fotolia.com

Z początkiem przyszłego roku zmieniają się przepisy regulujące zasady wystawiania faktur. Stosowne regulacje znajdą się w samej ustawie o VAT (dodane art. 106a-106q), a nie jak ma to miejsce obecnie, w rozporządzeniu wykonawczym. W nowych przepisach ustawodawca doprecyzował pewne kwestie. Jak też nietrudno się domyślić, wprowadzone zostały pewne zmiany dotyczące tych dokumentów.

Przeczytaj także: Podatek VAT: faktura (elektroniczna) w 2014 r.

W obecnym stanie prawnym dokumenty w postaci faktur wystawiają z reguły podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Warto przy tym pamiętać, iż od początku 2013 r. faktury mogą również wystawiać podatnicy korzystający ze zwolnienia. W tym przypadku muszą oni jednak złożyć stosowne zgłoszenie rejestracyjne jako podatnicy VAT zwolnieni.

Podobnie będzie w przyszłym roku. Niemniej możliwość wystawiania faktur zostanie tutaj rozszerzona także na te podmioty korzystające ze zwolnienia, które nie złożyły zgłoszenia rejestracyjnego. W uproszczeniu zatem mówiąc, w 2014 r. faktury będzie mógł wystawiać każdy przedsiębiorca bez względu na to, czy jest czynnym podatnikiem VAT czy też korzysta ze zwolnienia.

Obowiązek wystawiania faktur będzie dotyczył:
  • sprzedaży towarów i usług dokonywanych na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (a zatem w uproszczeniu mówiąc w przypadku sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy)
  • sprzedaży wysyłkowej z i na terytorium kraju
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

fot. apops - Fotolia.com

Z początkiem przyszłego roku zmieniają się przepisy regulujące zasady wystawiania faktur

W 2014 r. faktury będzie mógł wystawiać każdy przedsiębiorca bez względu na to, czy jest czynnym podatnikiem VAT czy też korzysta ze zwolnienia.

Fakturę trzeba będzie także wystawić na otrzymaną całość lub część zapłaty przed sprzedażą towarów bądź usług (a więc w uproszczeniu mówiąc w przypadku otrzymania zaliczek, przedpłat itp.). Wyjątkiem od tej reguły jest WDT oraz czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy. Chodzi tutaj o:
a) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
b) świadczenie usług:
  • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
  • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  • stałej obsługi prawnej i biurowej,
  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

Powyższe oznacza zatem, że jeżeli podatnik otrzyma z góry (przed czasem) zapłatę np. za usługę dzierżawy, na potwierdzenie tej zapłaty nie będzie musiał wystawić faktury.

Faktur nie będą musieli także wystawiać podatnicy dokonujący sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82. ust.3. Oznacza to, iż podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT faktury takie będą mogli wystawiać, jednakże nie będą mieli takiego obowiązku (będzie to zatem dla nich opcja do wyboru). Podobnie jak obecnie, w przyszłym roku nie trzeba będzie także wystawiać faktur na rzecz tzw. osób prywatnych (a więc osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). Niemniej jeżeli w powyższych przypadkach nabywca wystąpi z żądaniem wystawienia faktury, sprzedawca dokument taki będzie musiał wystawić. Ustawodawca doprecyzował jednakże, iż żądanie takie musi został zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Po tym terminie sprzedawca faktury wystawić nie będzie musiał.

Podobnie jak i wcześniej, z obowiązku wystawiania tych dokumentów będą zaś zwolnieni rolnicy ryczałtowi dokonujący dostaw własnych płodów rolnych czy świadczących usługi rolnicze.

Termin wystawienia faktury
Obecne regulacje wskazują, iż fakturę wystawia się co do zasady nie później, niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Oczywiście od tej reguły ustawodawca przewidział szereg wyjątków. Niemniej w tym zakresie sytuacja się diametralnie zmieni od roku 2014.

Otóż w przyszłym roku reguła ogólna będzie stanowić, iż fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty. Od zasady tej występują oczywiście pewne wyjątki. Szczegóły w tym zakresie regulować będzie art. 106i ustawy o VAT.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: