eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › WDT w podatku VAT i dochodowym

WDT w podatku VAT i dochodowym

2014-04-16 12:37

WDT w podatku VAT i dochodowym

WDT w podatku VAT i dochodowym © Franck Boston - Fotolia.com

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to transakcja szczególna w podatku VAT. Ustawodawca przewidział bowiem dla niej obniżoną stawkę podatku w przypadku posiadania odpowiedniej dokumentacji, jak też szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Na gruncie podatku dochodowego natomiast uregulowań stricte przewidzianych dla WDT nie ma.

Przeczytaj także: WDT: stawka VAT 0% gdy dokumenty dostawy

Przypomnijmy, z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów mamy do czynienia, gdy nastąpi w wykonywaniu czynności opodatkowanych wywóz towarów Polski na terytorium innego państwa UE. Wymagane jest przy tym tutaj także, aby dostawca oraz nabywca spełniali pewne dodatkowe warunki.

I tak dostawca musi być podatnikiem, u którego przedmiotowa dostawa nie jest zwolniona z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (za wyjątkiem nowych środków transportu). Obecnie art. 13 ustawy (a więc mówiący, kiedy mamy do czynienia z WDT) nie wskazuje na konieczność zarejestrowania się sprzedawcy na potrzeby transakcji unijnych, niemniej obowiązek taki wynika z art. 97 ust. 1 ustawy wskazującego, że podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy zawiadomić swój urząd skarbowy w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Nabywca natomiast, zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o VAT, musi być:
  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem lub osobą prawną niebędącą podatnikiem wyżej niewymienionym, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Obowiązek podatkowy w przypadku WDT powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dostawy takiej dokonano. Co niezwykle ważne, przy tego typu dostawach obowiązku podatkowego nie rodzą otrzymane wcześniej na ich poczet zaliczki.

fot. Franck Boston - Fotolia.com

WDT w podatku VAT i dochodowym

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to transakcja szczególna w podatku VAT. Ustawodawca przewidział bowiem dla niej obniżoną stawkę podatku w przypadku posiadania odpowiedniej dokumentacji, jak też szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Na gruncie podatku dochodowego natomiast uregulowań stricte przewidzianych dla WDT nie ma.


Tym samym w przypadku WDT podstawowe znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego ma wystawienie faktury. Dopiero gdy ta nie zostanie wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po dostawie, obowiązek podatkowy powstanie tego 15-tego dnia.

Warto także pamiętać, że po spełnieniu dodatkowych przesłanek (dokumentacyjnych) podatnik-sprzedawca jest uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT na taką dostawę, jak też o tym, że w przypadku braku dokumentacji dostawy tej nie wykazuje się w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w deklaracji późniejszej (okres ten będzie się różnił w zależności od tego, czy podatnik rozlicza się miesięcznie czy też kwartalnie). W przypadku późniejszego posiadania niezbędnej dokumentacji konieczna jest także korekta dokonanych rozliczeń.

Zgoła inaczej jest na gruncie podatku dochodowego. Tutaj bowiem obowiązuje zasada ogólna określająca moment powstania przychodu. Przychód ten powstaje zatem w dacie wydania towaru, chyba że wcześniej podatnik wystawi fakturę dokumentującą tę transakcję (co z reguły jednak następuje nie wcześniej niż w dniu wydania towaru) lub otrzyma od nabywcy należność. W takich bowiem sytuacjach moment powstania przychodu wyznaczy to z wyżej wymienionych zdarzeń, które nastąpi jako pierwsze. Regulacje takie zawiera zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 1c) jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 3a)

Warto także pamiętać, że w przypadku otrzymania zaliczki na poczet WDT, która zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych, jej otrzymanie nie będzie się wiązać z powstaniem przychodu w podatku dochodowym.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: