eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Przymusowe elektroniczne deklaracje podatkowe?

Przymusowe elektroniczne deklaracje podatkowe?

2014-05-19 13:20

Przymusowe elektroniczne deklaracje podatkowe?

Przymusowe elektroniczne deklaracje podatkowe? © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Ministerstwo Finansów szykuje nam prawdziwą cyfrową rewolucję i to już niebawem, bo od 2015 roku. Obejmie ona przede wszystkim firmy, dlatego te już teraz powinny się na nią jak najlepiej przygotować. Chodzi oczywiście o przesyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, zamiast wersji papierowych. Rozwiązanie to docelowo winno być dla wszystkich opłacalne, niemniej na początku może spowodować konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Przeczytaj także: E-podatki czyli deklaracje elektroniczne dla początkujących

A to dlatego, że tylko nieliczni będą mogli w dalszym ciągu korzystać z form papierowych druków. Przejście na e-deklaracje wiąże się zaś przede wszystkim z odpowiednim dostosowaniem posiadanych systemów komputerowych. W wielu przypadkach przedsiębiorca będzie się też musiał zaopatrzyć w podpis elektroniczny (gdy jeszcze go nie ma). To może oczywiście spotkać się z niechęcią ze strony firm, niemniej cyfryzacja i tak docelowo wejdzie w życie. Dodatkowo resort finansów zamierza „zachęcać” do tego sposobu rozliczeń poprzez skracanie terminów składania deklaracji papierowych, czy też traktowania niektórych z nich jako „niezłożonych”.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy, który przewiduje, że już od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych (m.in. w obszarze PIT i CIT) podatnicy i przede wszystkim płatnicy (PIT, podatku u źródła) będą musieli przesyłać urzędom skarbowym wyłącznie drogą elektroniczną. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, firmy już dziś powinny zacząć przygotowywać się i dostosowywać swoje systemy informatyczne do nowych regulacji. Ich wdrożenie jest nieuchronne, nawet jeśli termin wejścia w życie nowych przepisów z dniem 1 stycznia 2015 r. zostanie przesunięty.

Projektowane zmiany są kluczowe dla budowy polskiej e-gospodarki oraz pożądanych relacji między administracją publiczną a podatnikami. Projekt nowelizacji o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw znajduje się w tej chwili na etapie ustaleń międzyresortowych. Wedle założeń ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. „W związku z tym, że czasu na uchwalenie ustawy jest relatywnie niewiele, można przyjąć także opcję jej wejścia w życie z początkiem 2016 roku, a nie 2015 . Nie ma jednak wątpliwości, że nowe przepisy będą niebawem obowiązywać, ponieważ są niezbędnym elementem uruchomienia systemu, który umożliwi administracji przygotowywanie podatnikom wstępnych deklaracji PIT” – mówi Ernest Frankowski, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Przymusowe elektroniczne deklaracje podatkowe?

Ministerstwo Finansów szykuje nam prawdziwą cyfrową rewolucję i to już niebawem, bo od 2015 roku. Obejmie ona przede wszystkim firmy, dlatego te już teraz powinny się na nią jak najlepiej przygotować. Chodzi oczywiście o przesyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, zamiast wersji papierowych.


Zmiana ma objąć dużą część systemu rozliczeń podatkowych i będzie dotyczyła zarówno podatników sporządzających roczne zeznania podatkowe, jak i płatników informujących organy skarbowe o wywiązywaniu się z prawidłowego obliczania, pobierania i wpłacania kwot na podatek PIT lub podatek u źródła. Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika tego podatku od 1 stycznia 2015 r. będą mieli obowiązek składania do urzędów skarbowych deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-40 wyłącznie drogą elektroniczną. Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do dochodów (lub poniesionych strat) uzyskanych już w bieżącym roku. Z tego obowiązku zostaną zwolnione najmniejsze firmy, które sporządzają informacje dla maksymalnie pięciu osób w ciągu roku i zarazem niekorzystające z usług biur rachunkowych. Nowe przepisy obejmą również podatników CIT i składających deklaracje dotyczące podatku u źródła (obowiązek złożenia deklaracji elektronicznie przez płatnika tego podatku w kontekście transakcji z podatnikami zagranicznymi). Jak oceniają eksperci Deloitte, nie należy wykluczać sytuacji, w której w przyszłości ustawodawca zdecyduje się objąć tym samym obowiązkiem także deklaracje VAT.

Ministerstwo Finansów stara się dodatkowo zmotywować przedsiębiorców do zmiany. Wedle nowych przepisów skróci się termin składania deklaracji PIT w formie papierowej. Będzie on upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, a w przypadku formy elektronicznej z końcem lutego, czyli tak, jak dotychczas.„Jednocześnie jednak pojawi się zapis, który mówi, że złożenie deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku w niewłaściwej formie, tzn. papierowej będzie równoznaczne z ich niezłożeniem” – mówi Ernest Frankowski.

Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Wysyłanie deklaracji wyłącznie elektronicznie niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Na początku należy liczyć się z kosztami, jak choćby zakup e-podpisu, który jest wymagany przy składaniu deklaracji przez przedsiębiorców czy odpowiednie dostosowanie systemów informatycznych. Korzyści, szczególnie w przypadku większych podmiotów, będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Nowe regulacje stworzą m.in. szansę na wprowadzenie elektronicznej wymiany deklaracji między firmą, a jej pracownikami.

Niewątpliwie znowelizowana ustawa będzie dla części podatników prawdziwą rewolucją. Dotyczy to zarówno małych, jak i większych firm, choć ich problemy będą różnego rodzaju. W przypadku małych czy nawet mikro przedsiębiorstw, które są prowadzone przez osoby nieobyte z Internetem, mogą powstać początkowe problemy z koniecznością nabycia nowych umiejętności. „Z kolei dla dużych firm wyzwaniem będzie przygotowanie systemów ERP, FK, kadrowych i HR do obsługi e-deklaracji. Obecnie istnieje niewiele systemów takiej klasy jak ERP, które umożliwiają udostępnianie wszystkich obowiązkowych deklaracji w formacie elektronicznym wymaganym przez przepisy” – przestrzega Ernest Frankowski. Dlatego przedsiębiorcy już teraz powinni pomyśleć o budowie zautomatyzowanego rozwiązania informatycznego, które będzie kompatybilne z systemem e-deklaracji. „Ważne jest także sprawdzenie czy biura rachunkowe, z usług których korzystają firmy, są przygotowane na zmiany przepisów” – podsumowuje ekspert Deloitte


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Proste pytanie.

  GAP / 2014-05-22 13:28:02

  O ile zmniejszy sie dzieki tej decyzji zatrudnienie w urzedach skarbowych? odpowiedz ] [ cytuj ]

 • jad49 / 2015-01-13 13:54:57

  Proszę o odpowiedz:Koła łowieckie prowadzą ręcznie księgowość w książkach rachunkowych.Nie posiadają komputerów służbowych a korzystają z komputerów prywatnych.Zatrudniają na umowę o dzieło w roku podatkowy 3 osoby?PIT-11 oraz dokonują wypłat rekompensat tzw.kosztów polowania.Są to kwoty od których odprowadzany jest podatek zryczałtowany na PIT 8AR /kwoty wypłat 20,30 zł, jendorazowo.Czy również obowiązuje je składanie e-deklaracji drogą elektroniczną odpowiedz ] [ cytuj ]

 • yyzz / 2015-01-16 12:13:55

  Właśnie...dobre pytanie! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: