eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek liniowy nie zawsze korzystniejszy od skali podatkowej

Podatek liniowy nie zawsze korzystniejszy od skali podatkowej

2014-07-04 13:37

Podatek liniowy nie zawsze korzystniejszy od skali podatkowej

Dla kogo najkorzystniejszy jest podatek liniowy © apops - Fotolia.com

Podatek liniowy jest podatkiem opłacanym według stałej stawki, bez względu na to, jakie osiąga się dochody. Wybierając stawkę liniową podatnik może odliczyć od przychodów koszty jej uzyskania, a dzięki temu zapłacić niższy podatek dochodowy. Ponadto dochód jest pomniejszany o składki na ubezpieczenie społeczne. Taka forma rozliczania wiąże się jednak z utratą ulg podatkowych, a także utratą możliwości złożenia wspólnego zeznania rocznego z małżonkiem lub dzieckiem.

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Kto może skorzystać z podatku liniowego?

Grono samozatrudnionych, którzy mogą skorzystać z podatku liniowego, zostało poszerzone. Jeśli podatnik zrezygnuje w danym roku z etatu i podejmie samozatrudnienie przy jednoczesnym świadczeniu (w ramach działalności) tych samych usług dla dotychczasowego pracodawcy, w kolejnym roku będzie już mógł wybrać podatek liniowy.

Od jakiej kwoty opłaca się podatek liniowy?

Podatek liniowy opłaca się zdecydowanie tym przedsiębiorcom, którzy dużo zarabiają, w przeciwieństwie do osób, które uzyskują z działalności gospodarczej sumy poniżej pierwszego progu podatkowego.

Błędnym założeniem jest wskazywanie kwoty 85 528 zł jako próg opłacalności metody liniowej (po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje wyższy, 32 proc. podatek rozliczany według skali podatkowej), ponieważ wszystko zależy od sytuacji finansowej i rodzinnej, w której znajduje się przedsiębiorca. Jako próg opłacalności powinna być wskazywana kwota na poziomie 100 tys. zł – ale tylko przy założeniu, że przedsiębiorca na skali podatkowej nie miałby prawa do ulg i preferencji podatkowych.

fot. apops - Fotolia.com

Dla kogo najkorzystniejszy jest podatek liniowy

Podatek liniowy opłaca się zdecydowanie tym przedsiębiorcom, którzy dużo zarabiają, w przeciwieństwie do osób, które uzyskują z działalności gospodarczej sumy poniżej pierwszego progu podatkowego.


Podatek liniowy, a wspólne rozliczanie się z małżonkiem

Przejście na stawkę liniową nie zawsze jest korzystne dla przedsiębiorcy, który osiąga dochody przekraczające pierwszy próg podatkowy. To zależy od tego, czy przedsiębiorca opodatkowuje zarobki wspólnie z małżonkiem, ponieważ wówczas skala podatkowa jest dla niego bardziej optymalna, niż podatek liniowy. Jeśli skorzystałby ze wspólnego rozliczania ze współmałżonkiem, który nie uzyskuje dochodów lub ulg podatkowych, wówczas próg opłacalności pomiędzy stawką liniową i skalą podatkową przesunąłby się na odpowiednio wyższy niż 100 tys. zł poziom.

Stawka liniowa nie jest więc najlepszym rozwiązaniem dla osób rozliczających się z bezrobotnym małżonkiem, uzyskujących z działalności gospodarczej sumy poniżej podwojonej kwoty pierwszego progu podatkowego. Warto zastosować opodatkowanie na zasadach ogólnych, jeśli dochód małżeństwa ze wszystkich źródeł nie przekracza dwukrotnie pierwszego progu podatkowego (czyli sumy 171 056 zł).

Uzyskiwanie dochodu z działalności gospodarczej i innych źródeł

Przy znacznym uproszczeniu kalkulacji można stwierdzić, że podatek liniowy będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które oprócz znacznych dochodów z działalności gospodarczej uzyskują dodatkowo dochody z innych niż działalność gospodarcza źródeł, rozliczane według skali podatkowej.

Jeśli przedsiębiorca stosujący stawkę liniową uzyskuje dodatkowe dochody np. z tytułu umowy o pracę, wówczas ma możliwość uwzględnienia większości ulg podatkowych w zeznaniu rocznym w przypadku dochodu z etatu. W dalszym ciągu nie będzie mógł jednak skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem jako samotny rodzic, ponieważ takie preferencje przysługują jedynie podatnikom, którzy opłacają podatek według zasad ogólnych.

Nieudogodnienia związane ze stosowaniem stawki liniowej

Przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej i pracy na etat stosowanie podatku liniowego wiąże się z obowiązkiem złożenia dwóch deklaracji rocznych. Ponadto stawka liniowa wiąże się z brakiem kwoty wolnej zmniejszającej zobowiązania podatkowe. Innymi słowy nie daje możliwości skorzystania z ustawowej kwoty dochodu wolnego od podatku.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja każdego podatnika jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, analizy i kalkulacji korzyści.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: