eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Darowizna wywłaszczonej nieruchomości: data nabycia w podatku PIT

Darowizna wywłaszczonej nieruchomości: data nabycia w podatku PIT

2014-10-10 13:46

Przeczytaj także: Pieniądze ze sprzedaży działki na wspólne cele mieszkaniowe


Ponadto dodać należy, iż instytucja prawna zwrotu nieruchomości uprzednio wywłaszczonej w drodze decyzji administracyjnej była przedmiotem orzecznictwa sądów administracyjnych (np. uchwała składu siedmiu sędziów NSA z dnia 17 grudnia 1996 r. sygn. FPS 7/96, wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2008 r. sygn. III SA/Wa 582/08). Sądy administracyjne zgodnie orzekają, iż: „Decyzja o zwrocie nieruchomości powoduje przejście prawa własności na dotychczasowego właściciela, jednakże nie kreuje tego prawa; przywraca tylko wcześniej panujące stosunki prawnorzeczowe”. W związku z tym nie następuje nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie zwrotu nieruchomości. Ma miejsce restytucja stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia, tj. zwrot prawa własności do nieruchomości na rzecz poprzedniego właściciela lub jego spadkobierców.

W sytuacji zatem, gdy tytułem prawnym do nabycia uprawnienia do wywłaszczonej nieruchomości jest spadkobranie, wówczas za dzień jej nabycia uznać należy datę śmierci uprawnionego, tj. wywłaszczonego właściciela. Zgodnie bowiem z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast data wydania decyzji o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości pozostaje bez wpływu dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nabytej w ten sposób nieruchomości (jak też udziału w niej).

Należy jednak mieć na uwadze, że w niniejszej sprawie, zgodnie z zaprezentowanym opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca nie jest spadkobiercą po zmarłych T. i K. G. Postępowanie spadkowe po nich zostało bowiem przeprowadzone na rzecz ich córek: T., A. oraz E. G., od których to Wnioskodawca – ich kuzyn – „prawa i roszczenia do zwrotu części nieruchomości” otrzymał w drodze umowy darowizny.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie wobec Wnioskodawcy nie doszło do restytucji wcześniej panujących stosunków prawnorzeczowych. Nie był On bowiem w przeszłości ani właścicielem, ani spadkobiercą właścicieli udziałów tej nieruchomości. Na mocy nieodpłatnej czynności prawnej, tj. umowy darowizny przyjętej w formie aktu notarialnego w dniu 19 lutego 2010 r., stał się jedynie podmiotem uprawnionym do zwrotu bezprawnie wywłaszczonej nieruchomości. Roszczenia te zostały przez Wnioskodawcę zrealizowane, zostały wydane przez Ministra Infrastruktury (w dniu dnia 11 sierpnia 2011 r.) oraz przez Prezydenta Miasta (w dniu 29 października 2013 r.) decyzje orzekające zwrot nieruchomości.

Tym samym, datą nabycia przez Wnioskodawcę nieruchomości, roszczenia o zwrot której zostały przez Niego nabyte w wyniku darowizny od osób będących spadkobiercami bezprawnie wywłaszczonych właścicieli tej nieruchomości, jest dzień zwrotu nieruchomości, zatem termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym na tej podstawie nastąpiło przeniesienie prawa własności na Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż dochód uzyskany ze sprzedaży w dniu 13 marca 2014 r. opisanej w niniejszej sprawie nieruchomości podlega opodatkowaniu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W myśl art. 30e powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z brzmieniem art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: