eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Biura rachunkowe i budowlanka pod lupą fiskusa. Więcej kontroli skarbowych w 2015 r.

Biura rachunkowe i budowlanka pod lupą fiskusa. Więcej kontroli skarbowych w 2015 r.

2015-02-05 13:10

Biura rachunkowe i budowlanka pod lupą fiskusa. Więcej kontroli skarbowych w 2015 r.

Doradztwo i budowlanka pod lupą fiskusa © apops - Fotolia.com

Na podstawie danych z kontroli przeprowadzonych w poprzednich latach Ministerstwo Finansów sporządziło listę 12 branż, w których firmy dokonują najwięcej oszustw podatkowych. W 2015 roku fiskus zamierza prześwietlić je do podszewki.

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa: pokój i dokumenty firmy

Co najmniej połowa planowanych kontroli zostanie skierowana w tym roku do firm działających w branży doradczej, budowlanej, działalności agentów sprzedaży towarów, nieruchomości, handlu hurtowego pozostałego, produkcji i obrotu metalami i produktami metalowymi, paliwa, recyklingu, motoryzacji, transportu i logistyki, e-handlu i usług informatycznych oraz produkcji i handlu elektroniką.

To właśnie tam, jak wynika z Krajowego Planu Działania Administracji Podatkowej na rok 2015, odnotowano w ostatnich latach najwięcej nieprawidłowości i uszczupleń podatkowych.

Doradztwo i budowlanka najbardziej kosztowne dla budżetu


Ministerstwo oszacowało, że wysokie ryzyko nadużyć podatkowych występuje przede wszystkim w branży doradztwa i w branży usług budowlanych. Dotyczy to firm zajmujących się produkcją materiałów budowlanych i świadczących usługi budowlane, a także działalności doradczych, prawnych, księgowych, agencji reklamowych, zajmujących się przeprowadzaniem kontroli, rekrutacją pracowników, przetwarzaniem danych i badaniami rynku. Przeprowadzone w okresie od 01.01.2013 do 31.07.2014 roku kontrole w tych firmach ujawniły blisko 2 mld strat podatkowych (źródło: mf.gov.pl).

Resort przewiduje, że ponowne kontrole w 2015 mogłyby wykazać uszczuplenia na blisko 1,4 mld zł.

fot. apops - Fotolia.com

Doradztwo i budowlanka pod lupą fiskusa

Ministerstwo oszacowało, że wysokie ryzyko nadużyć podatkowych występuje przede wszystkim w branży doradztwa i w branży usług budowlanych.


Najczęstsze grzechy przedsiębiorców


Ponad 80% wykrytych w 2013 i 2014 r. uszczupleń miało związek z VAT. Ujawnione błędy dotyczyły wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku, ukrywania dochodów wynikających z wystawionych faktur oraz ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Kontrole wykazały także, że wiele uszczupleń jest związanych z prowadzeniem sprzedaży towarów i usług z pominięciem kas fiskalnych.

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT, ujawnione nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim braku wpłat zaliczek na podatek dochodowy, nieterminowego regulowania zobowiązań podatkowych i wpisywania w koszty wydatków, które nie stanowią kosztów.

Wyrobić normy


Resort planuje zatem wzmocnienie nadzoru i zwiększenie liczby kontroli podatkowych. Co najmniej 80% kontroli ma być pozytywnych - wynika z protokołu z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z listopada 2014. Celem jest wzrost wpływów budżetowych.

Resort podkreśla jednocześnie, że Ministerstwu zależy na uczciwych przedsiębiorcach, którzy bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa nie mają szans w walce z szarą strefą, tj. firmami wyłudzającymi VAT. Zapowiada również mniej kontroli skarbowych u podmiotów opodatkowanych w formie ryczałtu lub karty podatkowej oraz u płatników podatku dochodowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: