eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Niestraszna kontrola podatkowa z urzędu skarbowego

Niestraszna kontrola podatkowa z urzędu skarbowego

2015-02-22 08:01

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa: urząd skarbowy związany przepisami prawa


Ponadto kontrolujący może żądać wydania na czas trwania kontroli (za pokwitowaniem) próbek towarów lub akt, ksiąg i innych dokumentów, jeśli uzna, że są one nierzetelne lub gdy podatnik nie udostępni samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.
Zresztą dla ułatwienia współpracy najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wydzielenie jednego pomieszczenia na okres kontroli, które będzie tylko do dyspozycji urzędników. Po pierwsze sami urzędnicy będą czuli się bardziej komfortowo, co przyczyni się do większego optymizmu, jak również i my nie będziemy skrępowani tym, że wykonujemy swoje codzienne obowiązki, a zza drugiego biurka nieustannie patrzą na nas bystre oczy urzędnika. Atmosfera w pracy jest bardzo istotnym elementem, dlatego warto o nią zadbać również podczas kontroli skarbowej. Po drugie Ordynacja podatkowa nakłada na kontrolowanego obowiązek udostępnienia samodzielnego pomieszczenia dla kontrolującego, mimo że używa do tego sformułowania „w miarę możliwości”.

Pamiętać należy również o tym, że w przypadku, kiedy urzędnik trafi na opór uniemożliwiający lub utrudniający przeprowadzenie czynności kontrolnych, może wezwać pomocy Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej (gminnej) albo zwrócić się o ich asystę, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że na taki opór natrafi.

I jeszcze jedna kwestia, o której nie zawsze pamiętamy. Często w naszych zakładach pracy istnieje konieczność uzyskania specjalnych przepustek, aby przejść do konkretnego pomieszczenia. Należy pamiętać, że kontrolujący urzędnik ma prawo do wstępu na teren jednostki oraz do poruszania się po nim bez potrzeby uzyskiwania przepustki oraz że nie podlega rewizji osobistej przewidzianej w regulaminach wewnętrznych. Jedyne, co obowiązuje urzędnika, to przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Dlatego też przed wizytą kontrolującego zapewnijmy mu uprawnienia do takiego poruszania się po naszym zakładzie, które umożliwi mu dostęp „zawsze” i „wszędzie”.

Uświadom sobie, jakie masz obowiązki


Aby kontrola z urzędu skarbowego przebiegła bezboleśnie dla obu stron, warto znać swoje obowiązki. Kontrolowany musi umożliwić wykonywanie czynności kontrolnych. To umożliwienie polega w szczególności na udostępnieniu nieodpłatnie filmowania, fotografowania, dokonywania nagrań dźwiękowych oraz utrwalania stanu faktycznego za pomocą innych nośników informacji, jeżeli film, fotografia, nagranie lub informacja zapisana na innym nośniku może stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli oraz przedstawianiu na żądanie tłumaczenia na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji dotyczącej spraw będących przedmiotem kontroli.

Niestety, drugi z nałożonych na kontrolowanego obowiązków może być kłopotliwy i kosztowny. Po pierwsze tłumaczenie musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego, a po drugie – znaczna część firm czy przedsiębiorców polskich współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, co skutkuje tym, że umowy handlowe często sporządzane są w języku obcym, a podatnik w swojej dokumentacji nie posiada jej tłumaczenia na język polski. Dlatego też sporządzając umowy z klientami czy dostawcami warto zadbać o to, aby były one dwujęzyczne.

Kontrola, kontrola i… co dalej?


Przebieg kontroli jest udokumentowany w protokole. Po jej zakończeniu protokół jest doręczony kontrolowanemu. Jeśli kontrolowany nie zgadza się z jego treścią, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia ma prawo przedstawić swoje zastrzeżenia lub wyjaśnienia.

Jeżeli z kolei zgadzamy się, co do zastrzeżeń pokontrolnych, w ciągu 14 dni jesteśmy zobligowani do zawiadomienia urzędu o sposobie załatwienia tychże zastrzeżeń, przy czym zawiadomienie to powinno obejmować uzasadnienie stanu faktycznego oraz prawnego.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, kontrolowany ma obowiązek zawiadomienia organu podatkowego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej. W razie niedopełnienia tego obowiązku postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego uznaje się za doręczone pod adresem, pod który doręczono protokół kontroli.

Kontrolę uznaje się za zakończoną w dniu doręczenia protokołu.

Sławomir Ekman,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: