eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zawieszona działalność nie wyklucza wspólnego zeznania podatkowego?

Zawieszona działalność nie wyklucza wspólnego zeznania podatkowego?

2015-04-29 13:47

Zawieszona działalność nie wyklucza wspólnego zeznania podatkowego?

PIT © serq - Fotolia.com

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową czy podatkiem liniowym, nie może rozliczyć w zakresie dochodów opodatkowanych skalą podatkową wspólnie z małżonkiem. Organy podatkowe zgodnie twierdzą, że powyższy zakaz ma zastosowanie także wówczas, gdy firma jest przez cały rok zawieszona. Ostatnio jednak odmienne stanowisko w tej materii wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Przeczytaj także: Renta rodzinna dziecka a zeznanie podatkowe samotnego rodzica

Przypomnijmy, preferencje podatkowe polegające na wspólnym rozliczeniu małżonków czy też rozliczenie się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, uzależnione są od kilku warunków.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 6 ust. 8 mówi, że wymienione preferencyjne sposoby rozliczania podatku dochodowego nie mają zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Mówiąc zatem innymi słowy, jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych prowadzi firmę opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową bądź podatkiem tonażowym, rozliczenie się jako osoba samotna bądź razem z małżonkiem nie jest możliwe

fot. serq - Fotolia.com

PIT

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową czy podatkiem liniowym, nie może rozliczyć w zakresie dochodów opodatkowanych skalą podatkową wspólnie z małżonkiem.


Organy podatkowe uznają, że powyższe ma zastosowanie nawet wówczas, gdy przez cały rok działalność nie przyniosła żadnego przychodu, jak i była przez cały rok zawieszona.
„Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto należy zauważyć, iż zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej likwidacją.”

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2013 r. nr ILPB1/415-1102/12-4/AG

Tak rygorystycznego podejścia fiskusa nie podzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 03.11.2014 r. sygn. akt I SA/Łd 772/14 (orzeczenie jest prawomocne).

W rozpatrywanej sprawie skarżąca samotnie wychowywała małoletnie dziecko. W 2010 r. otworzyła firmę, dla której wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym. W październiku 2010 r. działalność tę zawiesiła, a następnie 30 listopada 2012 r. ją zlikwidowała (bez wcześniejszego wznawiania). Za rok 2012 chciała rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czego zabronił jej fiskus właśnie z uwagi na wybraną formę opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Zdaniem sądu nieprawidłowa jest taka wykładnia przytoczonego wyżej przepisu, która zrównuje pojęcie "mają zastosowanie" tylko z samym wyborem sposobu opodatkowania (podatkiem liniowym lub zryczałtowanym) na przyszłość, przy jednoczesnym braku wykazania, że istniała możliwość zastosowania wskazanych w ust. 8 art. 6 ustawy o PIT przepisów podatkowych wobec podatnika, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej i jej nie prowadził. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może bowiem wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawodawca nie wyłączył preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku z uwagi na sam fakt wyboru opodatkowania podatkiem liniowym. Wyrażenie "mają zastosowanie" oznacza choćby potencjalną możliwość zastosowania wskazanych przez ustawodawcę przepisów, co nie może wystąpić przy działalności zawieszonej.

Należy jednak pamiętać, iż pomimo tego, że wyrok jest prawomocny, wiążący jest jedynie w indywidualnej sprawie, w której został wydany. Jak to natomiast zostało podkreślone już wyżej, zdaniem organów nawet zawieszona działalność opodatkowana w sposoby wyżej podany wyklucza możliwość skorzystania z omawianych preferencji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: