eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zmiana sposobu rozliczenia rocznego małżonków

Zmiana sposobu rozliczenia rocznego małżonków

2016-04-26 13:47

Zmiana sposobu rozliczenia rocznego małżonków

PIT © resket - Fotolia.com

Każdy podatnik podlega co do zasady odrębnemu opodatkowaniu uzyskanych dochodów. To samo tyczy się małżonków. Ci jednak po spełnieniu określonych warunków mogą rozliczyć się wspólnie. Możliwa jest także korekta już dokonanego rozliczenia podatkowego z indywidualnego na wspólne i odwrotnie. Na zmianę jednak nie pozostało już dużo czasu.

Przeczytaj także: Renta rodzinna dziecka a zeznanie podatkowe samotnego rodzica

Sam ustawodawca wskazuje, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów.
Niemniej małżonkowie, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (a w niektórych przypadkach także małżonkowie z ograniczonym obowiązkiem podatkowym), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot przysługujących im odliczeń od dochodu. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Możliwość skorzystania z tej preferencji jest jednak ograniczona w czasie. Mianowicie wniosek o wspólne opodatkowanie, czyli w praktyce zeznanie wypełnione na obojga małżonków z zaznaczeniem odpowiedniego pola o wspólnym rozliczeniu, musi bowiem zostać złożony przed upływem ustawowego terminu. W tym roku zatem aby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, tak wypełnionego PIT-a należy przekazać do urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja 2016 r. Jest to termin ostateczny, którego nie można wydłużyć ani przywrócić.

fot. resket - Fotolia.com

PIT

Wniosek o wspólne opodatkowanie, czyli w praktyce zeznanie wypełnione na obojga małżonków z zaznaczeniem odpowiedniego pola o wspólnym rozliczeniu, musi bowiem zostać złożony przed upływem ustawowego terminu.


Możliwa jest także zmiana wcześniej dokonanego sposobu rozliczenia podatkowego

Małżonkowie, którzy już rozliczyli się osobno, także z powyższej preferencji mogą jeszcze skorzystać. Wystarczy w tym zakresie złożyć korektę zeznania, wypełnionego na imiona i nazwiska obojga z nich, w którym znajdzie się wniosek o wspólne opodatkowanie. Obecnie korekta taka nie musi już posiadać pisemnego uzasadnienia jej przyczyn.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1924/12 podkreślił, że nie ma żadnego przepisu prawnego, który zabraniałby do dnia 30 kwietnia roku następnego składać oświadczenia woli o wspólnym rozliczeniu lub je odwołać, powodując powrót do zasady o odrębnym rozliczaniu się podatników, w tym małżonków. Możliwości rezygnacji ze wspólnego opodatkowania nie pozbawia podatnika nawet fakt, że w danym roku podatkowym nie uzyskał on żadnych przychodów opodatkowanych skalą podatkową.

Łączne opodatkowanie małżonków jest ich prawem, a nie obowiązkiem, zaś wybór metody opodatkowania jest ich indywidualną decyzją.

Dopuszczalne jest skorygowanie założonego zeznania podatkowego poprzez złożenie nowego zeznania ze zmienionym oświadczeniem woli o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków z zachowaniem terminu określonego w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konieczne warunki


Opodatkowanie wspólne tyczy się jednakże jedynie dochodów opodatkowanych skalą podatkową (a więc rozliczanych na formularzach PIT-36 i PIT-37). Nadto, poza małżeństwem oraz wspólnością majątkową w stosunku do małżonków zamierzających się wspólnie rozliczyć nie mogą występować żadne przesłanki negatywne.
Do żadnego z małżonków nie mogą mieć w roku, za który składane jest zeznanie, zastosowania przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych (za wyjątkiem, gdy dotyczy to przychodów z tzw. prywatnego najmu) lub ustawy o podatku tonażowym.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: