eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przedwcześnie wystawiony paragon z kasy fiskalnej

Przedwcześnie wystawiony paragon z kasy fiskalnej

2015-06-02 13:23

Przedwcześnie wystawiony paragon z kasy fiskalnej

Paragon © apops - Fotolia.com

Spółka X dokonuje sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. W dniu 20.03.2015 r. zawarła z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę o świadczenie usług. Usługa została wykonana 1.04.2015 r. (w tym samym dniu nastąpiła zapłata za to świadczenie). Przy czym, Spółka X wystawiła paragon fiskalny na wartość transakcji określoną w ww. umowie już 21.03.2015 r. Czy Spółka X postąpiła prawidłowo?

Przeczytaj także: Ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej przy spóźnionej zapłacie za towar

W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawa o VAT ani też przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii, w jakim terminie powinien być wystawiony paragon fiskalny. Nie oznacza to jednak, że podatnicy mogą wystawić taki dokument w dowolnym momencie.

Na podstawie art. 111 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Ustawodawca zobowiązuje więc podatników prowadzących ewidencję dostaw towarów i świadczenia usług przy użyciu kasy rejestrującej, do wystawiania paragonów fiskalnych z tytułu każdej dokonanej przez nich sprzedaży. Przy czym, przez paragon fiskalny, w świetle § 1 pkt 12 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, rozumie się wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży.

Skoro zaś paragon fiskalny jest dokumentem, który ma potwierdzać dokonaną już sprzedaż – na co wskazują wyraźnie przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, nie powinien on być wystawiony przed faktycznym zrealizowaniem tej sprzedaży, tj. przed dostawą towarów lub świadczeniem usługi.
Paragon fiskalny wystawiony zbyt wcześnie, czyli przed momentem sprzedaży, nie będzie bowiem potwierdzał żadnej rzeczywistej transakcji (ta ewentualnie będzie miała miejsce w przyszłości), a więc będzie on dokumentem „pustym”.

Kluczowe jest zatem w takim przypadku ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu takiej sprzedaży. Obowiązek taki powstaje z chwilą dostawy towarów, tj. przejścia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT) lub ewentualnie – z chwilą otrzymania przedpłaty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Co więcej, w świetle § 6 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej są zobowiązani sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Oznacza to, że podatnik powinien uwzględnić w swoim dobowym raporcie wartość faktycznie dokonanych dostaw towarów i wyświadczonych usług w danym dniu. Przedwczesne zewidencjonowanie sprzedaży doprowadzi do zawyżenia całkowitej wartości sprzedaży w tym dniu.

fot. apops - Fotolia.com

Paragon

Sprzedawca powinien wystawić paragon fiskalny z chwilą dokonania sprzedaży, bądź też otrzymania zaliczki.


Trzeba przy tym jednak wskazać, że przepisy wykonawcze określają wprost termin wystawienia paragonu fiskalnego jedynie w przypadku dokonania przedpłaty. Jak bowiem stanowi, § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania. Paragon fiskalny z tytułu przedpłaty (zaliczki) powinien być zatem wystawiony dokładnie w dniu jej wpłaty.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż sprzedawca powinien wystawić paragon fiskalny z chwilą dokonania sprzedaży, bądź też otrzymania zaliczki (stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10.06.2011 r. sygn. IPPP2-443-394/11-2/AK). A zatem, Spółka X postąpiła nieprawidłowo, wystawiając paragon fiskalny jeszcze przed wykonaniem usługi. Zdaniem autorów, powinien być on wystawiony w dniu 1.04.2015 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: