eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kiedy budowa drogi publicznej w koszty uzyskania przychodu?

Kiedy budowa drogi publicznej w koszty uzyskania przychodu?

2015-07-22 13:29

Kiedy budowa drogi publicznej w koszty uzyskania przychodu?

Budowa drogi © uzkiland - Fotolia.com

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży nieruchomościowej stają przed koniecznością sfinansowania budowy dróg publicznych związanych z realizowanymi inwestycjami budowlanymi. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Inwestor po wybudowaniu drogi jest zobowiązany do jej przeniesienia na jednostkę samorządu terytorialnego (JST), z którą zawarł umowę. Przeniesienie takie często następuje wiele lat po zakończeniu inwestycji.

Przeczytaj także: Remont gminnej drogi w kosztach podatkowych spółki jawnej?

Powstaje pytanie, w którym momencie przedsiębiorca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na drogę publiczną.
Analiza interpretacji organów podatkowych prowadzi do następujących wniosków:
  • nakłady na drogę publiczną nie stanowią wartości początkowej środków trwałych lub inwestycji w obcych środkach trwałych, podlegających amortyzacji na gruncie przepisów podatkowych (tak m.in. DIS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 października 2012 r. o sygn. IBPBI/2/423-841/12/PP i Minister Finansów w szeroko cytowanych wyjaśnieniach z dnia 14 lipca 2006 r. o sygn. DD6-8213-43/WK/06/249),
  • na powyższe nie ma wpływu sposób księgowego ujęcia wydatków na drogi, w szczególności potraktowania dróg w księgach jako inwestycji/środków trwałych (tak m.in. DIS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 sierpnia 2010 r. o sygn. IPPB5/423-318/10-11/AM),
  • organy podatkowe nie prezentują raczej stanowiska, iż wydatki na drogę publiczną powinny stanowić koszty bezpośrednie uzyskania przychodu – tj. rozliczane w momencie uzyskania związanego z nimi przychodu.

Na gruncie opublikowanych interpretacji indywidualnych pojawia się jednak rozbieżność:
  • część organów podatkowych prezentuje stanowisko, iż koszty budowy drogi publicznej stanowią koszty pośrednie w momencie ich poniesienia (tak m.in. DIS w Katowicach w ii. z dnia 18 marca 2014 r. o sygn. IBPBI/2/423-1714/13/MS, DIS w Poznaniu w ii. z dnia 4 marca 2008 r. o sygn. ILPB3/423-298/07-2/MC, DIS w Bydgoszczy w ii. z dnia 22 sierpnia 2008 r. o sygn. ITPB3/423-403/08/MH),
  • natomiast część organów, w szczególności w stanach faktycznych dotyczących inwestycji deweloperskich, w tym budowy galerii handlowych, wskazuje, iż wydatki te należy zaliczyć do kosztów w momencie przekazania drogi JST (tak m.in. DIS w Katowicach w ii. z dnia 1 czerwca 2012 r. o sygn. IBPBI/2/423-236/12/PP, DIS w Warszawie w ii. z dnia 19 sierpnia 2010 r. o sygn. IPPB5/423-318/10-12/AM i o sygn. IPPB5/423-318/10-7/AM oraz ii. z dnia 27 kwietnia 2011 r. o sygn. IPPB5/423-117/11-4/AM oraz DIS w Poznaniu w ii. z dnia 18 lutego 2011 r. o sygn. ILPB3/423-895/10-4/GC).

fot. uzkiland - Fotolia.com

Budowa drogi

W którym momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek na wybudowanie drogi publicznej?


Drugie stanowisko uznać należy co do zasady za bardziej restrykcyjne. Może ono jednak budzić wątpliwości, jeżeli przekazanie drogi JST następuje już po sprzedaży inwestycji nieruchomościowej przez przedsiębiorcę, a więc już po rozpoznaniu przychodów z tego tytułu.

Z praktyki wynika, iż organy podatkowe mają wątpliwości co do możliwości rozliczania wydatków związanych z inwestycjami nieruchomościowymi w latach następujących po sprzedaży nieruchomości. Zdarza się, iż organy twierdzą, iż wydatki takie nie mają związku z bieżącymi przychodami, toteż nie powinny być kosztami tych okresów.

Stanowisko o możliwości zaliczenia wydatku na budowę dróg do kosztów uzyskania przychodów już po sprzedaży inwestycji potwierdził pośrednio DIS w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lutego 2011 r. o sygn. ILPB3/423-895/10-4/GC.
Organ rozstrzygał na tle stanu faktycznego, w którym: „Można zatem wskazać, że niezależnie od charakteru przekazania przedmiotowych dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, wydatki poniesione zostały przez Spółkę w celu uzyskania przychodów ze sprzedaży domów jednorodzinnych, która to sprzedaż następuje od 2008 roku.” Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż przekazanie drogi JST nastąpi w 2010 r. (a więc już po sprzedaży przynajmniej części inwestycji).

Organ uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż: „W wariancie nieodpłatnego przekazania Gminie lub gminnemu przedsiębiorstwu dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Spółka ma prawo zaliczyć wydatki poniesione w związku z budową dróg oraz sieci do kosztów uzyskania przychodów, w momencie przekazania tych składników.”

Podsumowując przywołane stanowiska organów podatkowych dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na drogi publiczne, za najbardziej ostrożnościowe podejście uznać należy rozliczenie przedmiotowych wydatków w momencie przekazania drogi JST, nawet jeśli przekazanie nastąpiło już po sprzedaży inwestycji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: