eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi pośrednictwa finansowego: jak szerokie jest zwolnienie z VAT

Usługi pośrednictwa finansowego: jak szerokie jest zwolnienie z VAT

2015-08-21 12:00

Usługi pośrednictwa finansowego: jak szerokie jest zwolnienie z VAT

Usługi pośrednictwa kredytowego na rzecz agenta a zwolnienie z podatku VAT © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), zwolnieniu od podatku podlegają usługi udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami i pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Przeczytaj także: Fiskus wyjaśnia: stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usług stanowiących element ww. usług, które same stanowią odrębną całość i są niezbędne do świadczenia usług głównych (stosownie do art. 43 ust. 13 ustawy o VAT).

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-2/95 Sparekassernes Datacenter a Skatteministeriet, C-453/05 Volker Ludwig przeciwko Finanzamt Luckenwalde) dana usługa, aby można ją było uznać za usługę pośrednictwa finansowego, powinna stanowić:
  • usługę świadczoną na rzecz strony transakcji finansowej, w zamian za wynagrodzenie (np. prowizję),
  • z punktu widzenia nabywcy usługi finansowej, usługi pośrednika powinny stanowić element usługi finansowej,
  • celem pośrednika powinno być dążenie do zawarcia umowy pomiędzy stronami transakcji,
  • usługa pośrednictwa nie może mieć charakteru wyłącznie wykonywania czynności faktycznych związanych z umową (np. tylko w zakresie udzielania informacji stronom transakcji finansowej).

W tym miejscu może pojawić się wątpliwość, czy usługi pośrednictwa świadczone na rzecz podmiotu innego niż bank (np. na rzecz agenta) również podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. W tym zakresie wypowiedział się ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2015 r. (sygn. IBPP2/4512-133/15/KO).
Sprawa dotyczyła podatnika świadczącego usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów polegające m.in. na pozyskiwaniu klientów i udzielaniu informacji o produktach oferowanych za pośrednictwem agenta przez bank. Wnioskodawca działał zatem jako sub-agent (dalszy agent) w pośredniczeniu sprzedaży produktów bankowych. Organ podatkowy stwierdził, że tego typu usługi również korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

fot. Jakub Krechowicz - Fotolia.com

Usługi pośrednictwa kredytowego na rzecz agenta a zwolnienie z podatku VAT

Zwolnieniu od podatku podlegają usługi udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami i pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.


Należy zauważyć, że ustawodawca w wymienionym na wstępie przepisie położył szczególny nacisk na charakter przedmiotowy świadczonych usług, nie dokonując zawężenia stosowania zwolnienia do określonej grupy podmiotów. Zatem, aby dana usługa korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, powinny zostać spełnione ww. warunki (wynikające z orzecznictwa TSUE) do uznania jej za usługę pośrednictwa finansowego. Krąg podmiotów będących usługobiorcami nie został zawężony wyłącznie do banków. W przypadku świadczenia tego typu usług na rzecz agentów (pośredników) również istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: