eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT naliczonego z kopii faktury?

Odliczenie VAT naliczonego z kopii faktury?

2015-05-22 13:12

Odliczenie VAT naliczonego z kopii faktury?

Faktura © apops - Fotolia.com

Faktura jest podstawowym dokumentem, służącym do rozliczania podatków. Sprzedawca jest bardzo często obowiązany do wystawienia tego dokumentu, a gdy obowiązek taki nie występuje, fakturę może sporządzić dobrowolnie. Niemniej nawet wówczas, gdy faktury nie wystawi, z podatków i tak rozliczyć się musi. Nieco inaczej sytuacja wygląda po stronie nabywcy, który fakturę musi posiadać, aby odliczyć podatek naliczony. Drugorzędne znaczenie ma jednak to, czy posiada on kopię czy też oryginał.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Warto przypomnieć, że z początkiem 2014 r. miała miejsce swego rodzaju rewolucja w zakresie wystawiania faktur. Przepisy w tym zakresie w znakomitej większości zostały przeniesione z rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Prawodawca na nowo określił przy tym okresy wystawiania tych dokumentów, jak też elementy, które na nich winny zostać podawane.
Nadto w ustawie znalazła się także definicja faktury.
Fakturą jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Fakturą elektroniczną jest faktura w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Art. 2 pkt 31 i 31 ustawy o VAT

Zasadom wystawiania faktur został poświęcony cały Dział XI, Rozdział 1 ustawy (artykuły 106a i następne). Ustawodawca wskazuje tutaj m.in., że faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach (niekiedy wymagane są minimum trzy egzemplarze), z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

Warto też dodać, że lista niezbędnych informacji, które na fakturze muszą się znaleźć jest bardzo długa. Wśród elementów obowiązkowych takich dokumentów nie znajdziemy jednakże określania „Oryginał” i „Kopia”. Ustawodawca obecnie mówi jedynie o egzemplarzu faktury, a nie jego oryginale bądź kopii.

Zdaje się to mieć niemałe znaczenie dla nabywcy. Gro firm jest wprawdzie przyzwyczajona do podawania na fakturach takich oznaczeń i w dalszym ciągu je stosuje, co oczywiście jest dopuszczalne, ale nie obowiązkowe. Niemniej „pomyłka” w postaci przekazania „kopii” nabywcy zdaje się obecnie nie być dla niego trudnością przy odliczeniu podatku naliczonego. Dlaczego?

Otóż we wcześniejszych latach, kiedy to przepisy regulujące wystawianie tych dokumentów znajdowały się głównie w rozporządzeniach wykonawczych, wskazywały one m.in., że faktury były również wystawiane w co najmniej dwóch egzemplarzach, niemniej z zastrzeżeniem, że oryginał winien tutaj trafić do nabywcy, zaś kopię zatrzymywał sprzedawca.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje obecnie fakt umieszczenia na fakturze oznaczenia „kopia”.


Na tej podstawie organy podatkowe często odmawiały prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku posiadania przez nabywcę kopii faktury, a nie jej oryginału.

Obecnie jednak, jak zostało to już wyżej podkreślone, ustawodawca odnosi się jedynie do egzemplarza faktury. Czy w związku z tym, jeżeli przedsiębiorstwo nadal podaje na nim informację „Kopia”/ „Oryginał” i przekaże nabywcy tę pierwszą, ten traci prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Słusznym wydaje się być stanowisko, że nie. Faktura jest bowiem uznawana za prawidłową wówczas, gdy posiada wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa. Dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje obecnie zatem fakt umieszczenia na fakturze oznaczenia „kopia”. Tym samym pomimo posiadania takiego egzemplarza faktury, nabywca zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu, który taka faktura dokumentuje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: