eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dokumentowanie zakupów online w podatku dochodowym

Dokumentowanie zakupów online w podatku dochodowym

2016-03-23 13:35

Przeczytaj także: Samochód używany jako towar handlowy w księdze podatkowej


Stąd wydaje się, że nie ma powodów, aby odmówić podatnikom prawa do ujmowania takich wydatków w kosztach uzyskania przychodu - o ile tylko wykazują związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opisany brak formalny, a więc de facto brak podpisu na dowodzie dokumentującym poniesienie wydatku, nie powinien definitywnie przekreślać prawa do rozpoznania wydatku jako koszt.

Uwagę na to zwrócił prawie 4 lata temu podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 11 października 2012 r. na interpelację poselską nr 8337, w której czytamy:

„(...) jakkolwiek wadliwość dokumentu (np. brak podpisu) nie przesądza jeszcze, że stwierdzony nim wydatek nie został poniesiony i nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, to jednak dla uznania tego wydatku za koszt konieczne jest, by z pozostałych okoliczności sprawy można było jasno wywieść przebieg zdarzenia gospodarczego - tak, by możliwe było ustalenie faktu poniesienia wydatku, jego związku z przychodem, a także tego, na czyją rzecz wydatek został poniesiony.(...)”

Warto dodać, że udzielający odpowiedzi stwierdził, iż obowiązujące rozwiązania dotyczące zasad dokumentowania wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodów są dostosowane do obecnych realiów i nie wymagają zmiany. Szkoda tylko, że nie zauważają tego organy podatkowe.

Ważny także inny dokument podpisany przez strony transakcji


Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 03.03.2016 r. nr ILPB1/4511-1-1568/15-4/AA zgodził się natomiast z podatnikiem, że dowodem zakupu na aukcji internetowej towaru od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej nie musi być obowiązkowo umowa kupna sprzedaży.

Zainteresowany dokonując takich zakupów umowy sprzedaży nie będzie bowiem posiadał, niemniej w jego dokumentacji znajdzie się specyfikacja zawartości przesyłki zawierająca następujące informacje:
  • adresat/nadawca (strony zawierające transakcje kupna/sprzedaży),
  • data nadania/odbioru (data zawarcia transakcji),
  • przedmiot transakcji (z określeniem ilościowym oraz jego wartością),
  • podpisy stron biorących udział w transakcji,
  • numer dokumentu.

Będzie on również posiadał potwierdzenie przelewu pieniężnego ceny towaru na rachunek bankowy/adres sprzedawcy.
Zdaniem organu, skoro wskazana specyfikacja jest dokumentem zawierającym wszystkie dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów łącznie z podpisami osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych, to może być dokumentem będącym podstawą do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku.

Reasumując umowa kupna sprzedaży nie jest jedynym dowodem dokumentującym zakup towarów od osób fizycznych, na podstawie którego wydatek taki można ująć w kosztach uzyskania przychodu. Niemniej dokument potwierdzający taką transakcję powinien zawierać określone elementy. Jednym z takich obowiązkowych elementów, zdaniem organów podatkowych, jest podpis zarówno sprzedawcy jak i nabywcy. Jego brak przekreśla prawo do zaliczenia wydatków w ciężar kosztów.

Wydaje się wprawdzie, że wada formalna w postaci braku takich podpisów nie powinna tutaj przekreślać prawa do zaliczenia takich wydatków do kosztów, jeżeli posiadana dokumentacja przedstawia rzeczywisty przebieg transakcji (na co uwagę zwraca także resort finansów w przytoczonej odpowiedzi na interpelację poselską), niemniej ujęcie tak udokumentowanego kosztu w podatkowej księdze niewątpliwie wiązać się będzie z zakwestionowaniem tego wydatku przez fiskusa.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: