eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przychody i podatki: revenue share w zeznaniu PIT-36 z PIT/ZG

Przychody i podatki: revenue share w zeznaniu PIT-36 z PIT/ZG

2016-04-05 12:20

Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii


Należy zauważyć, że jeżeli poniesione przez Wnioskodawczynię koszty uzyskania przychodu z ww. źródła przekroczą sumę przychodów z tego źródła, to różnica – w myśl art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest stratą ze źródła przychodów (którą należy wykazać w zeznaniu), natomiast powstałą stratę rozlicza się na zasadach określonych w art. 9 ust. 3 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Oznacza to, że nie można przychodów np. ze stosunku pracy pomniejszać o stratę z innego źródła przychodów. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Wobec tego nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że jeśli koszty przewyższą przychody nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Zeznanie jest bowiem zeznaniem o wysokości dochodu (poniesionej straty).

Odnosząc się do momentu powstania przychodu, Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że dochód uzyskiwany przez nią, za pośrednictwem programów typu revenue sharing, lokuje się pierwotnie u pośredników finansowych (z reguły jest wyrażony w USD), czyli w e-procesorach płatniczych i dopiero stamtąd może być transferowany na polskie konto bankowe, co wiąże się z przewalutowaniem kwoty wypłaty na PLN. Programy nie odprowadzają podatku za użytkowników, więc całe zobowiązanie podatkowe należy uregulować w Polsce.

Z powyższego wynika, że momentem powstania przychodu podatkowego – zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawczyni – jest moment wpłaty przez administratorów programów środków pieniężnych (wyrażonych w USD) na konto Wnioskodawczyni w procesorze płatniczym lub na kartę płatniczą.

Powyższe wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wnioskodawczyni w momencie otrzymania środków pieniężnych na konto w procesorze płatniczym dysponuje nimi i może z nich korzystać, np. transferując je na swoje konto bankowe w Polsce.

Ustalenie przez Wnioskodawczynię wysokości uzyskanego przychodu w momencie otrzymania środków pieniężnych na konto w procesorze płatniczym winno nastąpić w oparciu o art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 11a ust. 2 Ustawy).

Reasumując, należy stwierdzić, że:
• przychód (dochód) uzyskany z tytułu uczestnictwa w programach internetowych typu revenue sharing należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
• ww. przychód (dochód) należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36, a dochód w załączniku PIT/ZG (osobno dla każdego z państw zagranicznych) składanym za dany rok podatkowy, z zastosowania do tych dochodów odpowiednich metod unikania podwójnego opodatkowania;
• momentem powstania przychodu z tytułu uczestnictwa w programach internetowych typu revenue sharing jest moment wpłaty przez administratorów programów, środków pieniężnych na konto Wnioskodawczyni w procesorze płatniczym lub na kartę płatniczą;
• dochód (z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów) uzyskany z USA należy wykazać w pozycji 87 deklaracji PIT-36 jako dochód z innych źródeł następnie zsumować osiągnięte dochody z Polski i USA i od tych dochodów obliczyć podatek według stopy procentowej ustalonej przy uwzględnieniu dochodów uzyskanych z Kanady, które należy wykazać w pozycji 182 części H deklaracji PIT-36. Następnie tak obliczony podatek pomniejsza się o ewentualny podatek zapłacony w USA. Do dnia 30 kwietnia 2016 r. należy złożyć deklarację PIT-36 wraz z załącznikami PIT/ZG oraz uiścić należny podatek. Kosztem uzyskania przychodów w przedmiotowej sprawie mogą być kwoty wpłacone do programów, o ile pozostają w związku przyczynowym z przychodem z tytułu uczestnictwa w programach.
• z dochodami uzyskanymi z tytułu umowy o pracę w Polsce należy wykazać w jednym zeznaniu podatkowym PIT-36 razem z dochodami uzyskanym w Polsce z tytułu umowy o pracę;
• dla ww. kategorii przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca nie przewidział żadnego zwolnienia;
• jeżeli koszty uzyskania przychodu przewyższą przychody Wnioskodawczyni zobowiązana jest do złożenia zeznania PIT-36, nie składa natomiast załącznika PIT/ZG.(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 ... 4 5

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: