eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przychody i podatki: revenue share w zeznaniu PIT-36 z PIT/ZG

Przychody i podatki: revenue share w zeznaniu PIT-36 z PIT/ZG

2016-04-05 12:20

Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii


Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
• zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami,
• nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów,
• są odpowiednio udokumentowane.

Wnioskodawczyni we wniosku wskazuje, że kosztami uzyskania byłaby kwota wpłacona do programów. Jeżeli zatem poniesienie ww. kosztów ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przedmiotowego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła, to należy przyjąć, że są to koszty uzyskania przychodów związane z uzyskiwaniem przez Wnioskodawczynię przychodów z tytułu uczestnictwa w programach typu revenue sharing. Przy czym to Wnioskodawczyni obowiązana jest w sposób racjonalny wykazać i udowodnić, że koszty te zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z powyższego tytułu, że mogły się przyczynić do jego osiągnięcia, że został spełniony warunek pozostawania ww. kosztów w związku przyczynowym z przychodem z tytułu uczestnictwa w programach typu revenue sharing. Koszty uzyskania przychodu rozliczane są co do zasady w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, a zatem nie mogą być odliczane od przychodu następnego roku podatkowego.

Wnioskodawczyni w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazała, że wyliczenia należnego podatku należy dokonać na druku PIT-36 w polu nr 79, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania byłaby kwota wpłacona do programów. Kwotą do opodatkowania byłaby kwota dochodu, a podatek wynosiłby 19% tej kwoty. Ww. druk należy wypełnić raz w roku, sumując przychody z całego roku trafiające na konto e-procesora płatniczego lub kartę płatniczą należącą do Wnioskodawcy. Obowiązek zapłaty jest do 30 kwietnia za rok poprzedni.

Należy wyjaśnić, że dochód (z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów) uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu uczestnictwa w programach internetowych z Kanady, Wnioskodawczyni powinna wykazać w pozycji 182 w części H zeznania PIT-36 składanym za 2015 r. Natomiast przychód, koszty oraz dochód z tytułu uczestnictwa w programach internetowych z USA powinny być wykazane w pozycjach 85-87 w części D.1. zeznania PIT-36.

Z tytułu dochodów uzyskanych za granicą na podatniku ciąży również obowiązek złożenia załączników PIT/ZG (odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskuje się dochody). Dochód uzyskany z Kanady wykazuje się w pozycji 23 załącznika PIT/ZG, natomiast dochód uzyskany z USA w pozycji 24 przedmiotowego załącznika.

Konsekwencją powyższego jest spoczywający na Wnioskodawczyni, jako osobie osiągającej omawiany przychód, obowiązek wykazania go (wraz z osiągniętymi przychodami z tytułu umowy o pracę w Polsce) w zeznaniu podatkowym (oznaczonym symbolem PIT-36 wraz z załącznikami PIT/ZG osobno dla każdego z państw zagranicznych) składanym za dany rok podatkowy i zastosowania do tych dochodów odpowiednio metody wyłączenia z progresją (Kanada) i metody proporcjonalnego odliczenia (USA). W trakcie roku podatkowego nie ciążą na Wnioskodawczyni obowiązki wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek należy wpłacić do 30 kwietnia roku następnego po roku, którego dotyczy rozliczenie. Natomiast w przypadku uzyskania przez Wnioskodawczynię straty z programów internetowych, wówczas nie ma obowiązku składania załącznika PIT/ZG.

W kwestii druku formularza zeznania rocznego uwzględniającego przychody uzyskane za granicą należy zauważyć, że formularz PIT-36 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 cyt. ustawy i którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:
1. prowadzili:
• pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
• działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
2. uzyskali przychody:
• z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
• od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
• ze źródeł przychodów położonych za granicą,
• z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,
3. korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
4. są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,
5. są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
6. obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,
7. wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,
8. wykazują należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy.

Oznacza to, że druk PIT-36 przeznaczony jest generalnie dla osób osiągających dochody ze źródeł położonych za granicą (tak jak w sytuacji Wnioskodawczyni). Jednak w przypadku gdy osoba osiągająca ww. przychody osiąga również inne przychody opodatkowane według skali podatkowej (np. przychody ze stosunku pracy) powinna złożyć jedno zeznanie na druku PIT-36 i wykazać w nim przychody ze stosunku pracy (poz. 43 do 47) oraz przychody – jak w przypadku Wnioskodawczyni - uzyskiwane z USA jako przychody z innych źródeł (poz. 85 do 89), zsumować osiągnięte dochody i obliczyć podatek według stopy procentowej ustalonej przy uwzględnieniu dochodów uzyskanych z Kanady, które należy wykazać w pozycji 182 części H deklaracji PIT-36.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: