eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

2016-04-12 13:33

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków


W tym miejscu zaznaczyć należy, że przy sprzedaży nieruchomości (udziału w nieruchomości) lub prawa mogą wystąpić koszty dwojakiego rodzaju:
• koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
• koszty uzyskania przychodu.

Pierwszym elementem mającym wpływ na podstawę opodatkowania są koszty odpłatnego zbycia. Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Do wydatków takich można zaliczyć przykładowo koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie, związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo–skutkowy.

Drugim elementem mającym wpływ na podstawę opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) są koszty uzyskania przychodu. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie. W rozpatrywanym przypadku zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 6c, gdyż będący przedmiotem planowanej sprzedaży udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym został nabyty przez niego odpłatnie.

W myśl wskazanego przepisu – koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Przywołany przepis jednoznacznie wskazuje, że kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) mogą być tylko udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia zbywanej nieruchomości powiększone o udokumentowane nakłady zwiększające wartość tej zbywanej nieruchomości poczynione w czasie jej posiadania. Przepis ten formułuje katalog zamknięty, który w żadnym wypadku nie dopuszcza zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu innych wydatków niż wymienione.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy – wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Z uwagi na fakt, że w omawianej sprawie przedmiotem planowanej sprzedaży ma być połowa udziału w nieruchomości stanowiącej działkę, na której Wnioskodawca wybudował dom, to za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca będzie mógł uznać 50% kosztów nabycia działki (koszt nabycia działki co do zasady wynika z aktu notarialnego jej nabycia) oraz 50% wydatków poniesionych na budowę domu jako nakłady na nieruchomość zwiększające jej wartość, o ile istotnie fakt poniesionych nakładów na budowę domu będzie w odpowiedni sposób udokumentowany – zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, podstawą obliczenia podatku z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem ustalonym zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy. Tak obliczony dochód podlegał będzie opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli zatem cena sprzedaży udziału #189; w nieruchomości będzie odpowiadała wartości rynkowej i po pomniejszeniu jej o koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ww. ustawy nie przekroczy #189; wartości udokumentowanych kosztów nabycia działki i budowy budynku, to należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w wyniku planowanej sprzedaży połowy udziału w nieruchomości Wnioskodawca nie osiągnie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: