eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwolnienie podmiotowe z VAT a sprzedaż kursów internetowych do USA

Zwolnienie podmiotowe z VAT a sprzedaż kursów internetowych do USA

2016-04-13 13:23

Zwolnienie podmiotowe z VAT a sprzedaż kursów internetowych do USA

VAT © pictoores - Fotolia.com

Usługi świadczone przez polskiego podatnika poza terytorium kraju, a więc nie podlegające w Polsce opodatkowaniu, nie są brane pod uwagę przy liczeniu limitu zwolnienia z VAT z uwagi na obroty. Faktura dokumentująca taką sprzedaż dla podatnika, który obowiązany jest do rozliczenia podatku u siebie, jest obowiązkowa i winna zawierać informację „odwrotne obciążenie” - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11.04.2016 r. nr IBPP4/4512-31/16/PK.

Przeczytaj także: Zwolnienie podmiotowe z VAT nie dla obcokrajowca?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą kursów internetowych on-line poprzez stronę internetową. Korzysta ze zwolnienia z podatku VAT z uwagi na to, że jego sprzedaż nie przekracza w ciągu roku kwoty 150 000 zł.

Wnioskodawca nawiązał współpracę z serwisem - spółką mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych, która nie posiada oddziału na terenie Polski. Przedmiotem działalności tego serwisu jest sprzedaż udostępnionych przez autorów kursów i podział zysku ze sprzedaży pomiędzy serwisem, a autorem kursu.

Stroną zawieranych umów z kupującymi jest wyłącznie amerykańska spółka, która co miesiąc będzie przesyłać na konto zainteresowanego wynagrodzenie ze sprzedaży, określając wielkość należnego mu zysku (Revenue Share) za poszczególny, sprzedany przez tą spółkę, kurs.

Nie są tutaj zawierane umowy pomiędzy wnioskodawcą a końcowym klientem. Odbiorcą oferowanych przez niego usług jest wyłącznie wskazana spółka. Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż licencji na rzecz amerykańskiego serwisu wpływa na wartość limitu branego pod uwagę przy korzystaniu ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Czy konieczne jest wystawienie faktury dla serwisu, czy też wystarczające jest rozliczenie się na podstawie otrzymanych wpłat na konto? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

fot. pictoores - Fotolia.com

VAT

Usługi świadczone przez polskiego podatnika poza terytorium kraju, a więc nie podlegające w Polsce opodatkowaniu, nie są brane pod uwagę przy liczeniu limitu zwolnienia z VAT z uwagi na obroty.


Z kolei, w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w tak sformułowanej definicji usługi.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie - od tego będzie zależało to czy wartość świadczonych usług winna być wliczana do limitu o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT oraz będzie to określało sposób dokumentowanie usługi fakturą.

Kwestia określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług została uregulowana w Rozdziale 3 Dział V ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 28a ustawy o VAT, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”:
1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy o VAT, wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 i 2 ww. ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 i art. 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Ww. przepisy wiążą miejsce świadczenia usług z siedzibą usługobiorcy, który winien być podatnikiem tj. podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, a w sytuacji gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności usługobiorcy to z tym miejscem.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: