eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie zaliczki przy sprzedaży na fakturę VAT marża

Rozliczenie zaliczki przy sprzedaży na fakturę VAT marża

2016-05-12 13:25

Rozliczenie zaliczki przy sprzedaży na fakturę VAT marża

Faktura © apops - Fotolia.com

Generalna zasada w podatku od towarów i usług mówi, że otrzymanie przedpłaty, zaliczki czy innej części należności jeszcze przed dostawą towaru bądź wykonaniem usługi, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Czy tak samo jest przy opodatkowaniu w procedurze marży przewidzianej dla dostawy towarów używanych?

Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża w nowym JPK_VAT z deklaracją

Zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego określa art. 19a ustawy o VAT. Mówi on mianowicie, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Dla dostaw towarów używanych w procedurze marży ustawodawca nie przewidział odrębnych regulacji podatkowych co do momentu powstania obowiązku podatkowego.

Co do samych zasad opodatkowania marżą, te zostały określone w art. 120 ustawy o VAT. Polega ona na tym, że opodatkowana jest tutaj nie cała kwota należna z tytułu sprzedaży towaru, a jedynie uzyskana na tej sprzedaży marża, czyli różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Kwotą sprzedaży jest tutaj całkowita kwota, jaką podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów do nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje czy inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, a także podatku, cła, opłaty oraz inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe. Wynika to z art. 29a ustawy o VAT.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Aby nie wejść w spór z organami podatkowymi, podatnik powinien każdorazowo opodatkować otrzymaną zaliczkę na poczet sprzedaży towarów w systemie VAT marża.


Kwotą nabycia są natomiast wymienione wyżej składniki wynagrodzenia, które otrzymał bądź ma otrzymać jedynie dostawca towaru od podatnika (art. 120 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT).

W kwocie nabycia nie uwzględnia się zatem wszystkich wydatków związanych z nabyciem danego towaru, a jedynie te, które należne są bezpośrednio sprzedawcy.
Analizując przy tym art. 120 ust. 4 ustawy o VAT można dojść do wniosku, że podatnik jest w stanie wyliczyć marżę dopiero, gdy dokona sprzedaży danego towaru używanego. Dopiero wówczas jest mu bowiem znana różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma mu zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia (czyli którą on ma zapłacić poprzedniemu właścicielowi). Wydaje się w związku z tym, że otrzymanie przed sprzedażą zaliczki, której wartość nie przekracza opisanej wyżej kwoty nabycia towaru, nie powinna rodzić podatku gdyż wówczas marża jeszcze nie występuje.

Niestety jak to zostało już wyżej podkreślone, ustawodawca nie przewidział odrębnych regulacji w zakresie powstania obowiązku podatkowego w stosunku do sprzedaży VAT marża. W związku z tym należy tutaj stosować opisaną wyżej zasadę ogólną powstawania takiego obowiązku z uwzględnieniem regulacji tyczących się zaliczek.

Takie też stanowisko reprezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (te generalnie tyczą się opodatkowania biur podróży, niemniej zasady te można przenieść także na sprzedaż towarów używanych w procedurze marży). Organy te twierdzą mianowicie, że zaliczki takie należy opodatkować stosując proporcję.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 08.10.2014 r. nr ITPP2/443-948/14/AK uznał, że otrzymanie zaliczki na poczet wykonania usługi turystyki - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy - rodzi powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, zatem spółka z tytułu otrzymywanych zaliczek na poczet usługi turystyki w celu ustalenia należnego podatku zobowiązana jest do wstępnego ustalenia wysokości marży. Ostateczne rozliczenie nastąpi w momencie wykonania usługi z zastosowaniem faktycznie poniesionych kosztów przyjmowanych do wyliczenia marży.

Gdy nie są znane faktyczne koszty zmierzające do ustalenia marży w faktycznej wysokości, podatnik może przyjąć marżę taką, którą skalkulował przy określaniu ceny danej wycieczki, obliczoną w oparciu o przewidywane koszty.

Gdy natomiast znane będą już faktyczne koszty poniesione z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty w odniesieniu do danej imprezy i kwota marży obliczona przy uwzględnieniu tych kosztów będzie inna niż wcześniej skalkulowana, podatnik powinien dokonać korekty podatku w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: