eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pieniądze od rodziców: darowizna czy obowiązek alimentacyjny?

Pieniądze od rodziców: darowizna czy obowiązek alimentacyjny?

2016-09-30 12:48

Pieniądze od rodziców: darowizna czy obowiązek alimentacyjny?

Pieniądze © bzyxx - Fotolia.com

Darowizna pieniędzy od rodziców jest objęta podatkiem od spadków i darowizn. Poza tym podatkiem są jednak pieniądze przekazywane dziecku tytułem obowiązku alimentacyjnego - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.09.2016 r. nr 2461-IBPB-2-1.4515.243.2016.2.HK.

Przeczytaj także: Pieniądze dla dzieci od rodziców poza podatkiem od darowizny?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca rozpoczął studia w październiku 2010 r. i od tego momentu otrzymuje co miesiąc od rodziców środki pieniężne w wysokości ok. 1 200 zł. Zainteresowany studiuje dziennie. W tym celu wynajmuje mieszkanie razem z dziewczyną (jest on kawalerem) w miejscowości, w której mieści się uczelnia.

Pieniądze rodzice przekazują mu najczęściej w postaci gotówki, rzadziej przelewem bankowym. Zainteresowany nie posiada swoich dochodów, które pozwalałyby mu na utrzymanie się podczas studiów. Uważa on, podobnie jak i jego rodzice, że przekazywane kwoty są wypełnieniem obowiązku alimentacyjnego.

Wnioskodawca nie zgłasza otrzymanych pieniędzy w urzędzie skarbowym. Nie sporządził z rodzicami też żadnej umowy regulującej ich przekazywanie. Zainteresowany zadał pytanie, czy otrzymane środki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514, ze zm.; Dz. U. z 2015 r., poz. 86, ze zm.; Dz.U. z 2016 r., poz. 205, ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (w brzmieniu obowiązującym od 23 października 2011 r. – dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego);
2. darowizny, polecenia darczyńcy;
3. zasiedzenia;
4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl ust. 2 tegoż przepisu podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Pieniądze

Darowizna pieniędzy od rodziców jest objęta podatkiem od spadków i darowizn. Poza tym podatkiem są jednak pieniądze przekazywane dziecku tytułem obowiązku alimentacyjnego.


Powyższy katalog ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny. (...)

Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2015 r., poz. 2082, ze zm.) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

W myśl art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Skoro zatem środki pieniężne opisane we wniosku przekazywane są Wnioskodawcy tytułem realizacji obowiązku alimentacyjnego, wynikającego z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i – jak wskazał Wnioskodawca – nie jest to darowizna ani żaden inny tytuł wymieniony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w takiej sytuacji nie występuje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Otrzymywane zatem przez Wnioskodawcę środki pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: