eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Uproszczona forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

Uproszczona forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

2006-05-09 10:00

Rynek pracy w Polsce nadal jest bardzo trudny. Zwłaszcza osobom młodym, bez doświadczenia bardzo trudno jest znaleźć pracę. Dlatego coraz więcej absolwentów szkół decyduje się wziąć sprawę "w swoje ręce" i otwiera własną firmę. Nierzadko na taki ruch decydują się również osoby starsze z dużym bagażem doświadczeń, które nie są usatysfakcjonowane swoją dotychczasową pracą. W obydwu przypadkach pojawiają się obawy i niepewność "czy poradzę sobie z tym wszystkim?"

Przeczytaj także: Opodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016

Wiele osób przed założeniem własnej działalności gospodarczej powstrzymuje strach przed skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi, niewiele z nich wie, że może skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania dochodów.

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm., dalej: u.z.p.d.), z uproszczonej formy opodatkowania dochodów mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z pewnymi wyłączeniami), jak również takie osoby uzyskujące dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także osoby wykonujące wolne zawody i osoby duchowne.

"Podejmując decyzję w sprawie formy rozliczenia należy pamiętać, że zgodnie z u.z.p.d. przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zaznacza Aleksander Kaźmierski, ekspert wydawnictwa Meritum Podatki 2006.

W szczególności nie mogą skorzystać z łącznego opodatkowania małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci i te dzieci, jeżeli chociaż jedna z tych osób (małżonek, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko) osiąga przychody, które są opodatkowane w sposób zryczałtowany. W przypadku osób korzystających ze zryczałtowanego opodatkowania przychodów z najmu, nie łączą one tych przychodów z przychodami opodatkowanymi na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), ale zarazem takie osoby nie tracą prawa do wspólnego rozliczenia pozostałych przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach określonych w u.p.d.o.f.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Co do zasady, do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego uprawnieni są podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Taki sposób rozliczania może również dotyczyć podatników prowadzących działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz spółki jawnej osób fizycznych. Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać również osoby osiągające przychody z tytułu najmu (oraz umów zbliżonych swoim charakterem do umów najmu).

"Różne zasady rozliczania się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego dotyczą osób, które rozpoczynają wykonywanie działalności gospodarczej w roku podatkowym i do tych, które wykonywały działalność gospodarczą w poprzednim roku podatkowym." - mówi Aleksander Kaźmierski.

W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej w roku podatkowym, jeżeli nie korzystają oni z karty podatkowej, mogą oni zasadniczo opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bez ograniczeń. W przypadku takich podatników, opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym stosuje się od momentu uzyskania przez nich pierwszego przychodu podatnika.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: