Samochody osobowe w podatkach dochodowych 2019
2018-08-31 13:08
![Samochody osobowe w podatkach dochodowych 2019 [© Yuri Bizgaimer - Fotolia.com] Samochody osobowe w podatkach dochodowych 2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-firmowy/Samochody-osobowe-w-podatkach-dochodowych-2019-209477-200x133crop.jpg)
Będzie trudniej rozliczyć w kosztach eksploatację samochodów osobowych © Yuri Bizgaimer - Fotolia.com
Przeczytaj także: Opłata za przejazd autostradą objęta limitem dla samochodów osobowych
Amortyzacja, leasing, najem samochodów osobowych
Obecnie w odniesieniu do droższych samochodów rozliczanie w kosztach podatkowych naliczanych od nich odpisów amortyzacyjnych jest istotnie ograniczone. Do kosztów trafia bowiem jedynie ta część odpisu amortyzacyjnego, która jest liczona od wartości początkowej nieprzekraczającej 20.000 euro (a w przypadku aut elektrycznych 30.000 euro; szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule Samochody osobowe: elektryczne lepsze niż benzynowe?). To ma się jednak zmienić.
Limit 150.000 zł obejmie również opłaty wynikające m.in. z zawieranych umów leasingu operacyjnego, najmu czy dzierżawy samochodów osobowych (które obecnie nie są limitowane). Opłaty te będą podlegały rozliczeniu w kosztach podatkowych w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy.
Planowane przepisy przejściowe wskazują, że do tego rodzaju umów zawartych przed 1 stycznia 2019 r. zasadniczo będzie można stosować dotychczasowe zasady podatkowe, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2020 r. (z wyjątkiem umów zawartych lub zmienionych pomiędzy dniem ogłoszenia ustawy nowelizującej a jej wejściem w życie – w stosunku do których omawiane opłaty będzie można rozliczać na starych zasadach tylko do końca 2018 r.).
fot. Yuri Bizgaimer - Fotolia.com
Będzie trudniej rozliczyć w kosztach eksploatację samochodów osobowych
Planowane są zmiany w rozliczaniu w kosztach samochodów osobowych. Resort finansów chce wprowadzić ograniczenia analogiczne do tych, które funkcjonują w podatku VAT. W zamian podwyższeniu ma ulec limit wartości początkowej samochodów, od której to naliczane odpisy amortyzacyjne trafią do kosztów podatkowych.
Samochody niefirmowe w kosztach
Projekt zakłada, że podatnicy będący osobami fizycznymi, użytkujący na potrzeby prowadzonej firmy własne samochody osobowe, które nie są zaliczone do środków trwałych, zamiast ich rozliczania w działalności na zasadzie tzw. kilometrówki będą koszty podatkowe obciążać w związku z wydatkami na takie samochody w sposób uproszczony. Mianowicie do kosztów podatkowych trafi 20% wszystkich poniesionych wydatków eksploatacyjnych (w tym także niezwiązanych z wykorzystywaniem takiego auta firmowo).
Dla samochodów firmowych ograniczenia jak w VAT
W 2014 r. wprowadzono do ustawy o VAT istotne zmiany w zakresie odliczania tego podatku od wydatków związanych z zakupem czy eksploatacją samochodów osobowych. Mówiąc w pewnym uproszczeniu podatnicy mogą odliczać jedynie połowę tego podatku wykazanego na fakturach zakupu, chyba że samochód służy wyłącznie działalności gospodarczej, co jednak wymaga dodatkowych czynności (zgłoszenie auta w określonym terminie fiskusowi, sporządzenie reguł korzystania z samochodu, które wykluczą jego użytek prywatny, zaprowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu, która potwierdza, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie służbowo).
Projekt zakłada wprowadzenie takich samych regulacji w podatku dochodowym. Zatem wszelkie wydatki związane z korzystaniem z samochodu osobowego służącego podatnikowi także do innych celów niż działalność gospodarcza podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% ich faktycznej wysokości. Możliwość zaliczenia do kosztów 100% takich wydatków dotyczyć będzie tylko samochodu osobowego, który jest wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, przy czym podatnik będzie musiał tutaj prowadzić ewidencję potwierdzającą używanie samochodu jedynie w taki sposób (wykorzystywana ma być w tym zakresie ewidencja stosowana dla celów VAT).
![Umowa leasingu operacyjnego: zmiany zasad ubezpieczenia [© nito - Fotolia.com] Umowa leasingu operacyjnego: zmiany zasad ubezpieczenia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-firmowy/Umowa-leasingu-operacyjnego-zmiany-zasad-ubezpieczenia-226502-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)