eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Osobowy samochód firmowy w podatku dochodowym

Osobowy samochód firmowy w podatku dochodowym

2021-04-19 13:27

Osobowy samochód firmowy w podatku dochodowym

Jak ograniczać wydatki na samochody osobowe w kosztach podatkowych? © pixabay.com

150.000 zł a w przypadku samochodów elektrycznych 225.000 zł - to limity, do których wartość samochodu osobowego (czy to poprzez odpisy amortyzacyjne czy opłaty leasingowe) trafi do kosztów podatkowych przedsiębiorcy, bez względu na sposób jego wykorzystywania.

Przeczytaj także: Koszty samochodu osobowego w firmie w 2020 roku

Zakup/leasing samochodu firmowego


Nie uważa się za podatkowe koszty uzyskania przychodu odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:
a) 225 000 zł - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 908 i 1086),
b) 150 000 zł - w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

Ta sama zasada ma zastosowanie do rat leasingowych. Mając powyższe na uwadze, uwzględniając przepisy VAT-owskie, maksymalna wartość samochodu osobowego dająca możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu całości opłat leasingowych czy odpisów amortyzacyjnych dla samochodu:
 1. niebędącego elektrykiem wynosi:
  • 184.500 zł brutto (150.000 zł netto) – jeżeli nabywcy/leasingobiorcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT,
  • 165.471 zł brutto (134.529,27 zł netto) - gdy nabywcy/leasingobiorcy przysługuje prawo do odliczenia 50% VAT,
  • 150.000 zł brutto (121.951,22 zł netto) - gdy nabywcy/leasingobiorcy prawo do odliczenia VAT z tego tytułu w ogóle nie przysługuje.
 2. będącego elektrykiem:
  • 276.750 zł brutto (225.000 zł netto) - jeżeli nabywcy/leasingobiorcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT,
  • 248.205 zł brutto (201.792,68 zł netto) - gdy nabywcy/leasingobiorcy przysługuje prawo do odliczenia 50% VAT,
  • 225.000 zł brutto (182.926,83 zł netto) - gdy nabywcy/leasingobiorcy prawo do odliczenia VAT z tego tytułu w ogóle nie przysługuje.

Należy pamiętać o tym, że powyższe zasady stosuje się bez względu na to, czy samochód służy wyłącznie działalności gospodarczej, czy też jest wykorzystywany w sposób mieszany.

Ubezpieczenie samochodu firmowego


Wskazane wyżej limity 150.000 zł / 225.000 zł odnoszą się również do rozliczania w kosztach podatkowych płaconych składek na ubezpieczenia takich pojazdów – ale jedynie te, które są zależne od wartości danego samochodu. W pełni kosztem będzie zatem składka OC czy NNW. Ograniczana – w przypadku droższych samochodów, będzie natomiast składka AC. Również tutaj w zaliczaniu wydatków na polisy samochodowe do kosztów podatkowych, nie ma znaczenia sposób wykorzystywania samochodu (wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą/w sposób mieszany).

Eksploatacja samochodu osobowego w kosztach podatkowych


Niezależnie od wartości samochodu osobowego stanowiącego środek trwały/będący w leasingu operacyjnym, przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 75% poniesionych wydatków związanych z używaniem osobowego, gdy wykorzystuje go nie tylko na potrzeby działalności gospodarczej ale w sposób mieszany, czyli także do celów prywatnych. Taki sposób wykorzystywania samochodu powoduje zatem, że przedsiębiorca musi wyłączyć z kosztów podatkowych 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania takiego samochodu.

Jeżeli natomiast samochód służy wyłącznie działalności gospodarczej, koszty eksploatacyjne są odnoszone w ciężar kosztów podatkowych w pełnej wysokości – bez względu na wartość samochodu. W kosztach eksploatacyjnych mieszczą się zarówno części zamienne, serwis samochodu, bieżące naprawy, wymiana ogumienia, zakup paliwa, płynów, olei itp.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: