eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

2022-09-29 16:19

Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków? © fotoaloja - Fotolia.com

Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Przeczytaj także: Darowizny i spadki bez podatku. Od 1 lipca 2023 r. nowe kwoty wolne.

Obecnie w przypadku darowizn i spadków obowiązują trzy tzw. grupy podatkowe, które obejmują różne kategorie osób i w których różne są kwoty wolne od podatku.

W pierwszej grupie podatkowej jest najbliższa rodzina: rodzice i dzieci. Darowizny w tej grupie są co do zasady zwolnione z opodatkowania. Trzeba natomiast w nieprzekraczalnym terminie sześciu miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego każde otrzymanie darowizny, której wartość przekracza 9.637 zł. Według poselskiego projektu kwota ta ma zostać podniesiona niemal czterokrotnie – do 36.120 zł.

W drugiej grupie podatkowej, która obejmuje dalszą rodzinę, jak np. wujków czy ciocie, wartość darowizny zwolnionej z podatku wynosi 7.276 zł. Nowa kwota proponowana w projekcie ustawy to 27.090 zł.

W trzeciej grupie podatkowej znajdują się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy. Kwota wolna w ich przypadku wynosi obecnie 4.902 zł. Według projektu po zmianach ma to być 18.060 zł.

fot. fotoaloja - Fotolia.com

Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

Według poselskiego projektu ustawy mogą wzrosnąć kwoty darowizn i spadków wolne od podatku: w grupie I (rodzice, dzieci) z 9.637 zł do 36.120 zł; w grupie II (dalsza rodzina) z 7.276 zł do 27.090 zł; w grupie III (pozostałe osoby) z 4.902 do 18.060 zł.


Zmiany dobre, ale czy wystarczające?


Proponowane zmiany są korzystne dla podatników, ale powstaje pytanie, czy kwota wolna dla pierwszej grupy podatkowej w ogóle powinna być określana? Obecnie jeżeli dziecko otrzyma od rodziców darowiznę lub spadek, np. samochód warty więcej niż 9.637 zł i zapomni o obowiązku złożenia informacji do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to niestety wartość tego spadku przekraczająca kwotę 9.637 zł będzie opodatkowana. W mojej ocenie dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności związane ze zgłaszaniem darowizn i spadków powinny zostać zniesione.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: