eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Stawka VAT a montaż wyprodukowanego towaru

Stawka VAT a montaż wyprodukowanego towaru

2007-01-23 12:45

Kilka dni temu zobaczyłem w telewizji reklamę firmy, która produkuje i sprzedaje wraz z montażem drzwi (co w kontekście boomu budowlanego jest z pewnością intratnym zajęciem). Chociaż reklama niczym nie różniła się od reklam jej podobnych, to jednak moją uwagę zwróciła proponowana cena. Firma wskazywała, że dostawa drzwi podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem 22% stawki VAT, natomiast sam ich montaż korzysta z preferencyjnego, 7% opodatkowania. Czy jednak tak jest w istocie? Postanowiłem to sprawdzić.

Przeczytaj także: Podatek VAT: fakty i mity

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że roboty budowlano-montażowe w budownictwie mieszkaniowym są opodatkowane 7% stawką VAT (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), natomiast dostawa materiałów budowlanych opodatkowana jest podstawową – 22% stawką. Jak zatem powinieneś potraktować (i opodatkować) dostawę i późniejszy montaż drzwi wyprodukowanych przez siebie jako usługodawcę? Jako jedną usługę czy raczej jako dostawę plus montaż, opodatkowane innymi stawkami VAT?

Przepisy ustawy o VAT problemu tego nie rozwiązują, dlatego też postanowiłem sprawdzić, co na ten temat sądzi fiskus w wydawanych przez siebie interpretacjach. Przyznaję, że przeglądając interpretacje, liczyłem na szybkie rozwiązanie problemu. Okazało się jednak, że nawet fiskus nie jest w tej kwestii zgodny.

W jednym z pism (urzędu skarbowego w Przeworsku z 9 lipca 2004 r. nr USI/2-443/7/04) przeczytałem, że „w przypadku gdy podatnik na fakturze wykaże w oddzielnych pozycjach dostawę materiałów budowlanych oraz usługę budowlano-montażową – wówczas sprzedaż należy opodatkować według właściwych stawek podatku, tj. materiały stawką 22%, natomiast usługę budowlano-montażową stawką 7%”.

W innym z kolei piśmie (izby skarbowej w Katowicach z 16 sierpnia 2005 r. nr PPB2-4407/I/20/2005) można przeczytać, że „usługa montażu paneli ściennych, podłóg czy drzwi oraz malowanie ścian wraz z zakupionym wcześniej u producenta materiałem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT”. Podobne stanowisko zajął naczelnik trzeciego urzędu skarbowego w Lublinie w piśmie
z 16 września 2005 r. (nr P-1-443/88/05), w którym stwierdził, że „to strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. W przypadku gdy zawarta umowa przewiduje sprzedaż usługi budowlanej wraz z materiałem dostarczonym przez wykonującego roboty, to do całości usługi świadczonej w obiektach budownictwa mieszkaniowego stosować należy stawkę podatku w wysokości 7%. Natomiast w sytuacji gdy zawarte umowy określają odrębne elementy będące przedmiotem sprzedaży (np. robociznę, materiały budowlane, usługi sprzętowe, montaż itp.) – stawki podatkowe odnoszą się do tych poszczególnych elementów (towarów lub usług)”.

Oczywiście to tylko trzy wybrane przeze mnie interpretacje, które zawierają odmienne stanowisko fiskusa. Z pewnością w praktyce jest ich znacznie więcej. Jak więc poprawnie należy opodatkowywać tego typu usługi? Moim zdaniem poprawne jest ostatnie z przytoczonych pism. Oznacza to, że do całej usługi możesz stosować 7% stawkę VAT. To jednak nie jest jedyna sytuacja, w której możesz zastosować preferencyjną stawkę VAT.

Zwróć uwagę, że czynione przez fiskusa próby dzielenia usług budowlanych (mieszkaniowych) na dostawę towaru i wykonanie usługi montażu są pozbawione logiki. Nie można przecież należycie wykonać usługi montażu drzwi, jeśli się ich wcześniej nie nabędzie (lub nie wytworzy). Idąc tym tropem, należałoby opodatkować także „dostawę” np. gwoździ, farb czy desek, tj. elementów niezbędnych do wykonania usługi.

Pamiętaj, że roboty budowlane powinieneś uznać za wykonane dopiero wtedy, gdy dzieło lub obiekt budowlany są zdatne do użytku. Jeżeli zawarta przez Ciebie umowa nie przewiduje inaczej, to wykonanie dzieła (lub robót) obejmuje jego całość – łącznie z niezbędnymi materiałami, które musisz zamontować w celu wykonania umowy (np. drzwi czy okna). Pamiętaj jednak, aby z zawartej przez Ciebie umowy jasno wynikało, że Twoja firma świadczy usługi montażu dostarczonego przez Ciebie towaru.

Jak widzisz, mimo że ustawa o VAT obowiązuje już ponad dwa i pół roku, to jeszcze wciąż wiele jej przepisów sprawia dużo kłopotów interpretacyjnych i to nie tylko nam – podatnikom, ale także samemu fiskusowi, który wydaje sprzeczne interpretacje.


oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: