eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Różnice kursowe - rozliczanie w 2007 r.

Różnice kursowe - rozliczanie w 2007 r.

2007-01-26 11:09

Od 1 stycznia 2007 roku podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru sposobu rozliczania różnic kursowych. Wybierać mogą pomiędzy przepisami ustaw podatkowych oraz ustawy o rachunkowości. Dotyczy to jednak tylko podatników prowadzących księgi rachunkowe.

Przeczytaj także: Rozliczanie różnic kursowych po 1 stycznia 2007 r.

Wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007 roku nowe przepisy: artykuł 14b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz artykuł 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pozwalają podatnikom tych podatków rozliczać różnice kursowe zawarte w odpowiedniej ustawie podatkowej (PIT lub CIT) lub ustawie o rachunkowości. Aby różnice te rozliczać na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, muszą oni jednak do dnia 31 stycznia powiadomić pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze metody bilansowej, a jeżeli rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku – w terminie 30 dni od jej rozpoczęcia. Pamiętać również należy, iż podjęcie tej decyzji wiąże przedsiębiorcę z rozliczaniem różnic kursowych określonych w ustawie o rachunkowości przez kolejne 3 lata. Ponadto sprawozdania finansowe w tym czasie będą badane przez biegłych rewidentów.

Podatnicy, którzy zdecydują się na wybór tej metody, będą zaliczać odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego. Raz wybranego terminu wyceny nie można zmieniać w trakcie roku podatkowego. Ponadto podatnicy ci na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

Jak wynika z rozmowy przeprowadzonej z profesorem Witoldem Modrzelewskim opublikowanej w „Rzeczpospolitej”, wybór nowego sposobu rozliczania różnic kursowych metodą bilansową pociąga za sobą sporo niedogodności.

Pierwszą z nich jest zawarcie umowy z audytorem (biegłym rewidentem) nawet wtedy, gdy ze względu na obroty podatnik nie miał takiego obowiązku. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, podatnik który zdecyduje się na wybór rozliczania różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości musi przekazać sprawozdanie finansowe biegłemu rewidentowi bez względu na to, jakie przychody osiągnął.

Rozmówca ponadto zaznacza, iż zgodnie z brzmieniem przepisów podatkowych, podatnicy, którzy wybrali tę metodę będą musieli uwzględniać wszystkie różnice kursowe, a więc nawet te, które dotyczącą przychodów zwolnionych od podatków czy tych, które nie są kosztami uzyskania przychodów, co skutkować będzie sytuacją, w której na podstawę opodatkowania będą miały wpływ zdarzenia, które nie mają nic wspólnego z podatkiem dochodowym.

Kolejnym utrudnieniem jest konieczność stosowania przepisów podatkowych w zakresie ustalania wysokości uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów, a przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie rozliczania różnic kursowych związanych z tymi przychodami i kosztami. Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami podatkowymi przychód i koszty jego uzyskania należy obliczać według kursu z poprzedniego dnia roboczego, natomiast do celów bilansowych z dnia jego uzyskania lub poniesienia. Spowoduje to, iż obliczone różnice kursowe tą metodą do celów podatkowych nie będą odzwierciedlały ich realnej wartości (co będzie skutkiem innej wartości przychodu obliczonego wg przepisów podatkowych a innej wg przepisów o rachunkowości).

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: