eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT od zbycia praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii

VAT od zbycia praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii

2007-02-11 10:07

Zbycie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową w wysokości 22 % - stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Kazimierzy Wielkiej w postanowieniu z dnia 11.01.2007 r. nr PP/443/2/07.

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż maszyn rolniczych zwolniona z VAT?

Podatnik w zapytaniu skierowanym do organu podatkowego poinformował, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych energii. Przychody natomiast uzyskuje przychody ze sprzedaży tej energii elektrycznej oraz praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii (nierozerwalnie związanych z wytworzeniem tejże energii elektrycznej). Dodatkowo podatnik powołał się na pismo Urzędu Statystycznego w którym stwierdzono, że zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii dokonywane przez producenta energii nie jest usługą w świetle zasad metodycznych PKWiU. Na podstawie takich informacji organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Należy zauważyć, że pojęcie usługi zdefiniowane w ustawie o VAT dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie jest tożsame z usługą sklasyfikowaną w PKWiU. Na mocy art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Z przytoczonego powyżej artykułu wynika, że dla potrzeb podatku od towarów i usług pojęcie usług jest rozszerzone w stosunku do usług wymienionych w PKWiU. O ile zbycie praw majątkowych nie jest usługa w świetle PKWiU, o tyle na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zbycie praw traktowane jest jako usługa i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W związku z tym, że zbycie praw majątkowych nie zostało uwzględnione w katalogu usług zwolnionych oraz nie mieści się również w żadnych ze stawek preferencyjnych, dlatego też czynności polegające na zbyciu własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 %. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: