eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kredyt na zakup akcji a koszty podatkowe

Kredyt na zakup akcji a koszty podatkowe

2007-02-19 13:41

Prowizje bankowe i odsetki zapłacone od kredytu udzielonego na zakup papierów wartościowych można zaliczyć do kosztów podatkowych, samego kredytu już nie - takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Opolu w decyzji z dnia 27.12.2006 r. nr PF-II/4180-0021/06.

Przeczytaj także: Przejęcie nieodpłatne towarów handlowych od męża w kosztach podatkowych

Jaki problem rozpatrzył organ podatkowy?

Podatnik zawarł z bankiem umowę o kredyt na zakup określonych akcji. Odpowiednio od kwoty wnioskowanego kredytu zapłacił prowizję z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt. Wątpliwości podatnika budzi zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów prowizji bankowych, zapłaconych odsetek jak i kredytu udzielonego na zakup określonych papierów wartościowych. Na tej podstawie Izba Skarbowa w Opolu zajęła następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 30 b ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 wyżej powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej wymienionej ustawy wskazuje natomiast, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji, wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa lub tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych

Wobec wyżej wskazanych przepisów - należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od kosztów związanych z funkcjonowaniem źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 7 w/w ustawy tj. kapitałami pieniężnymi. .

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: