eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wady i zalety zniesienia składania deklaracji CIT i PIT

Wady i zalety zniesienia składania deklaracji CIT i PIT

2007-02-23 10:57

Przeczytaj także: Czynności sprawdzające a weryfikacja ulg podatkowych

Dodatkowo ani Ordynacja podatkowa ani rozporządzenia w zakresie wydawania zaświadczeń nie zostały odpowiednio znowelizowane. Zaświadczenia odnośnie uzyskanego dochodu w danym okresie rozliczeniowym wydawane są natomiast na podstawie deklaracji określających dochód. Same wpłaty bez składanych formularzy nie dostarczają organom podatkowym wystarczającej wiedzy o tym, jaki dochód podatnik osiągnął w danym okresie – jego ustalenie będzie możliwe tylko po zakończeniu roku podatkowego, gdy złoży on zeznanie roczne. Oczywiście znany wtedy będzie dochód roczny, a nie osiągany w poszczególnych okresach rozliczeniowych.


Podatnik

Nowe rozwiązanie niesie również kilka zagrożeń dla podatników. Pierwszym z nich jest brak pewności, że podatek został prawidłowo naliczony. Dodatkowo osoby prowadzące dokumentację ręcznie co prawda nie będą już wypełniać deklaracji podatkowej, ale obliczenie podatku będą musiały robić w inny sposób, aby go wpłacić. Jeżeli będzie ono robione na luźnych kartkach, które bardzo łatwo się zawieruszają – mogą zniknąć nam z pola widzenia akurat w potrzebnym momencie. Ponadto stosowane na nich skróty myślowe oraz obliczenia w pamięci – wydające się logiczne i proste w momencie i zapisywania – po pewnym czasie stają się trudne do rozszyfrowania.

Dodatkowym utrudnieniem jest wpłacanie podatku. W tym zakresie nic się nie zmieniło – m.in. druki na których dokonujemy wpłaty. Wymagają one podawania symbolu formularza, którego płatność dotyczy. Wypełniając je podajemy więc cały czas numery deklaracji, które formalnie już nie istnieją.

Brak deklaracji powoduje także wzrost odpowiedzialności karno-skarbowej podatników. Do tej pory spóźnienie wpłat podatku lub jego zaniżenie – jeśli została szybko wykryta (m.in. przy pomocy pracowników urzędów skarbowych przy weryfikacji składanych deklaracji), kończyła się przeważnie naliczeniem i wpłaceniem należnych odsetek. Ewentualnie zobowiązanie powiększało się o koszty egzekucyjne, jeśli podatnik skutecznie unikał płacenia podatku. Teraz większość nieprawidłowości wychwytywanych wcześniej na etapie czynności sprawdzających będzie wychodzić podczas kontroli podatkowej, co będzie skutkowało odpowiedzialnością w zakresie kodeksu karnego-skarbowego i odpowiednio wysokimi karami finansowymi.

Brak wiedzy organów podatkowych o tym co się dzieje u podatnika ponadto może spowodować natężenie kontroli podatkowych tym bardziej, że urzędom skarbowym została częściowo zamknięta droga do przeprowadzania czynności sprawdzających. Dodatkowo pracownicy którzy obecnie zajmowali się czynnościami sprawdzającymi, czy m.in. wprowadzaniem zniesionych z dniem 01 stycznia 2007 roku deklaracji podatkowych, obecnie mogą być kierowani na kontrole.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: