eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura VAT nie zawsze jest konieczna

Faktura VAT nie zawsze jest konieczna

2007-03-02 13:17

Co do zasady podatnicy podatku od towarów i usług zobowiązani są do wystawiania faktur VAT za świadczone usługi lub dostarczane towary innym podmiotom gospodarczym. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków w tym zakresie. Za faktury można uznawać także dokumenty dotyczące usług bankowych, dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, czy bilety - o ile spełnią kilka warunków.

Przeczytaj także: Projekt KSeF - jakie sankcje i kary finansowe?

W art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług zostało zawarte ustawowe upoważnienie, dzięki któremu minister finansów może podać czynności, w których wystawianie faktur VAT nie jest konieczne, a inne dokumenty są równoznaczne z wystawioną fakturą. Na tej podstawie w § 20 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, zawarty został katalog dokumentów, które mimo niespełnienia wszystkich wymogów zawartych w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług mogą być uznane za faktury VAT.

Wydzielono pięć grup dokumentów. Zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu, za fakturę uznaje się także:
  1. Bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Muszą one jednak zawierać: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku.
  2. Dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, jeżeli podane na nich są: nazwy i numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku.
  3. Dokumenty dotyczące usług bankowych i ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku, jeżeli zawierają co najmniej: określenie usługodawcy i usługobiorcy, numer kolejny i datę ich wystawienia, nazwę usługi, kwotę, której dotyczy dokument.
  4. Dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, jeżeli zawierają przynajmniej: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer kolejny i datę wystawienia, nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku
  5. Rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur. Powołane przepisy Ordynacji podatkowej mówią, że podatnicy na żądanie kupującego lub usługobiorcy zobowiązani są wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Do pobrania:

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: