eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jaka stawka VAT przy remoncie leśniczówki?

Jaka stawka VAT przy remoncie leśniczówki?

2007-03-16 10:40

Przeczytaj także: Stawka VAT a usługi zabudowy łazienki i kuchni


Budynki mieszkalne według PKOB są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.
W świetle powyższych regulacji decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej stawki podatku VAT ma zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, z którym wykonywane roboty remontowe i konserwacyjne są związane, gdyż stawka podatku VAT jest odnoszona do rodzaju budynku jako całości, a nie tylko do rodzaju znajdującego się w nim lokalu, zaś wszystkie roboty budowlano-montażowe oraz remontowe prowadzone w takim budynku powinny być opodatkowane stawką 7%, bez względu na to, czy te usługi i roboty dotyczyłyby powierzchni administracyjnej, czy mieszkalnej.

Z uwagi na fakt, że roboty budowlane dotyczące rozbudowy i przebudowy budynku mieszkalno-kancelaryjnego leśniczówki oraz wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, związane są z budynkiem mieszkalnym o symbolu PKOB 111 (powierzchnia mieszkaniowa wynosi ponad 50%), dlatego właściwą stawką jest w tym przypadku preferencyjna - 7% stawka podatku od towarów i usług, stosowana do całości wykonywanych robót remontowo-konserwacyjnych wykonywanych w tym budynku.

Opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7% będzie również usługa polegająca na wykonaniu przyłączy instalacyjnych do leśniczówki.
Przyłącza do budynków mieszkalnych zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uznawane są za jeden z elementów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jeżeli związane są z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Objęcie leśniczówki PKOB - 111, wiąże czynność wykonania przyłączy instalacyjnych z obiektem budownictwa mieszkaniowego. To zaś w świetle w/w przepisu oznacza, że świadczona usługa wykonania przyłączy instalacyjnych do leśniczówki, związana jest z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Także w odniesieniu do demontażu i utylizacji pokrycia dachowego z płyt azbestowych, zastosowanie znajdzie preferencyjna - 7% stawka podatkowa.

Organ podatkowy pierwszej instancji nieprawidłowo dokonał rozdzielenia w/w usługi na usługę demontażu, opodatkowaną 7% podatkiem VAT i usługę utylizacji, która zdaniem organu winna zostać opodatkowana podstawową - 22% stawką podatkową.

Główny Urząd Statystyczny, pismem wydanym w dniu 2005.05.25, znak: OB-02-12-5672/KU-139/2005/2779, usługi rozbiórki pokrycia dachowego z wyrobów zawierających azbest w budynkach mieszkalnych wraz z utylizacją powstałego odpadu, zaklasyfikował do grupowania PKWiU 90.00.24-00 "usługi specjalne w zakresie obróbki odpadów".

Dlatego też w przypadku wykonywania usług polegających na rozbiórce azbestowego pokrycia dachowego wraz z utylizacją powstałych podczas tej czynności odpadów, zastosowanie znajdzie przepis art. 41 ust. 2 ustawy, zgodnie, z którym usługa objęta jest stawką VAT w wysokości 7%, bowiem grupowanie PKWiU o symbolu 90.0. ujęte zostało w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: