eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

Zeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

2007-04-25 13:44

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


4) Jestem inwalidą I grupy w związku z niepełnosprawnością narządu ruchu. W 2006 r. zakupiłem wózek inwalidzki, czy wydatki poniesione na jego zakup mogę
odliczyć w zeznaniu podatkowym?


Tak. Wózek inwalidzki mieści się w kategorii indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych osobie niepełnosprawnej, stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Zakup wózka inwalidzkiego, udokumentowany dowodem poniesienia wydatku, uprawnia osobę niepełnosprawną bądź osobę, na której utrzymaniu jest niepełnosprawny do odliczenia wydatku od dochodu. Warunkiem skorzystania z omawianej ulgi jest sfinansowanie wydatku z własnych środków. Nie podlegają bowiem odliczeniu od dochodu te wydatki, które zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, w tym sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnoprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia bądź zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Poniesiony wydatek na cele rehabilitacyjne należy wykazać w załączniku do zeznania PIT-O, a następnie odliczyć w składanym zeznaniu podatkowym (PIT-37 lub PIT-36).

5) W zeznaniu PIT-38 za 2004 r. wykazałem stratę z tytułu rozliczenia przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych, podobnie w zeznaniu PIT-38 za 2005 r. również wykazałem stratę. W 2006 r. z tytułu sprzedaży papierów wartościowych osiągnąłem dochód. Czy od uzyskanego dochodu za 2006 r. wykazanego w zeznaniu PIT-38 mogę odliczyć straty z lat 2004 -2005?

Przepis art. 9 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) stanowi, iż o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Możliwość odliczenia straty ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W świetle powyższego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych w 2006 r. można odliczyć straty osiągnięte w latach 2004-2005 z tytułu sprzedaży papierów wartościowych. Odliczenie to nie może przekroczyć 50% straty z 2004 r. i 50% starty z 2005 r.

6) W 2006 r. uzyskiwałam przychody z najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz dochody z emerytury krajowej. Przychody z najmu rozliczyłam składając do końca stycznia 2007 r. zeznanie PIT-28, natomiast w odniesieniu do dochodów z emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał mi formularz PIT40A. Czy muszę do urzędu skarbowego składać jeszcze jakieś zeznanie? (mąż nie uzyskał w 2006 r. żadnych dochodów).

W takim przypadku nie ma obowiązku składania dodatkowo żadnego zeznania. Przychody z najmu zostały rozliczone w zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28, natomiast dochody z emerytury krajowej zostały rozliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie należy dodać, że okoliczność, iż dla przychodów z najmu wybrano opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie wyklucza możliwości rozliczenia dochodów z emerytury w preferencyjny sposób przewidziany dla małżonków na formularzu PIT-37. W takim przypadku, podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: