eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka dla spółki otrzymana z Belgii bez PCC?

Pożyczka dla spółki otrzymana z Belgii bez PCC?

2007-05-18 14:07

Jeżeli przyjąć, że Spółka będąc podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu importu usługi pośrednictwa finansowego w postaci otrzymania pożyczki, będzie zobowiązana do zadeklarowania tej czynności, jako zwolnionej z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, to spełnione zostaną przesłanki do zastosowania wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki. Stanowisko takie zajął Łódzki Urząd Skarbowy w postanowieniu z dnia 05.04.2007 r. nr ŁUS-IV-436/3/07/MW.

Przeczytaj także: Pożyczka: umowa z 2006 r. a wypłata w 2007 r.

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Spółka w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniła, iż w związku z prowadzoną działalnością podjęła kroki mające na celu zawarcie umowy pożyczki pieniężnej z podmiotem zagranicznym (który nie jest wspólnikiem spółki), posiadającym siedzibę w Belgii, który jest jednocześnie pożyczkodawcą. Otrzyma on za udzielenie pożyczki stosowne oprocentowanie. W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy powyższa umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych? W przedstawionej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Umowy pożyczki, co do zasady podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.).

W art. 2 cyt. ustawy, zostały określone przypadki czynności i umów, które zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W pkt 4 wymienionego powyżej artykułu postanowiono o wyłączeniu czynności cywilnoprawnej spod działania przepisów analizowanej ustawy, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy spółki i jej zmiany,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Przyjmując, że Spółka prawidłowo założyła, iż będąc podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu importu usługi pośrednictwa finansowego będzie zobowiązana do zadeklarowania tej czynności, jako zwolnionej z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), to spełnione zostaną przesłanki do zastosowania wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w/w umowy pożyczki. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: