eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: naprawa a podatek VAT

Leasing samochodu: naprawa a podatek VAT

2007-07-11 13:01

W zakresie w jakim samochód w leasingu jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz innych związanych z bieżącą eksploatacją samochodu. Jeżeli jest to auto osobowe należy oczywiście pamiętać o ograniczeniu dotyczącym wysokości odliczenia podatku wynikającego z rat leasingowych oraz paliwa. Czy odliczeniu podlega także podatek wynikający z faktur dokumentujących remont takiego samochodu, gdy uległ on wypadkowi?

Przeczytaj także: Samochód osobowy: leasing a odliczenie VAT

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Art. 88 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy wskazuje natomiast, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie zalicza się natomiast do kosztów uzyskania przychodów wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT oraz w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W umowie leasingu leasingobiorca zobowiązuje się m.in. do ponoszenia kosztów naprawy oraz utrzymania samochodu w niezmienionym stanie. Zatem wydatki ponoszone na naprawę samochodu z całą pewnością są ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, a co za tym idzie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, w zakresie, w jakim samochodów jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, z faktur dokumentujących naprawę tego samochodu można odliczyć podatek VAT.

Pamiętać należy jednak o dodatkowym ograniczeniu, które zostało zawarte w przepisach ustaw o podatkach dochodowych. Chodzi mianowicie o art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT. Przepisy te wskazują mianowicie, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Tak więc nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na remont powypadkowy samochodu, który nie był objęty ubezpieczeniem AC, a co za tym idzie nie można odliczyć podatku VAT z faktur dokumentujących ten remont. Jeżeli jednak podatnik takie ubezpieczenie opłacał – nie ma przeszkód w odliczeniu podatku VAT, pod warunkiem jednak, że samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: