eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kwota mleczna: nabycie przez podatnika VAT a PCC

Kwota mleczna: nabycie przez podatnika VAT a PCC

2007-07-23 12:05

Czynność cywilnoprawna (umowa kupna-sprzedaży) polegająca na nabyciu przez rolnika opodatkowanego podatkiem VAT kwoty mlecznej od rolnika ryczałtowego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie w decyzji z dnia 19.07.2007 r. nr 1461/DCi-III/415-1/1/07/TS, zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Przeczytaj także: Podatnik VAT a podatek PCC

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż jest rolnikiem opodatkowanym podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Nabył od rolnika ryczałtowego tzw. kwotę mleczną. Sprzedający zatem nie został opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Kupujący natomiast nie ma obowiązku podatkowego w tym podatku z tytułu samego nabycia. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399, ze zm.) podatnikowi temu podlegają ,m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.W myśl art. 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz.U. Nr 93, poz. 897, ze zm.) producent, któremu przysługuje prawo do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części może je zbyć wyłącznie na rzecz innego producenta posiadającego gospodarstwo na terenie tego samego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Przedmiotem umowy może być tylko niewykorzystana w danym roku kwotowym indywidualna ilość referencyjna.

Ustawa ta stanowi ponadto, iż powyższa umowa winna być zawarta w formie pisemnej, a dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia w drodze decyzji przez- właściwego miejscowo dla zbywcy- dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Jednocześnie ustawodawca wskazuje, iż jedynie w sprawach nieuregulowanych w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych do umowy stosuje się tu odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące sprzedaży.

W obecnym stanie prawnym czyli od 1.04.2005r. część indywidualnej ilości referencyjnej może zostać oddana w użytkowanie innemu producentowi, a zatem umowa zbycia prawa do indywidualnych ilości referencyjnych jako umowa nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: