eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Używane części do samochodów a kasy fiskalne

Używane części do samochodów a kasy fiskalne

2007-08-03 10:34

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT


Z treści zapytania wynika jednak, że przedmiotem planowanej sprzedaży będą zużyte części samochodowe z demontażu samochodów. W związku z powyższym należy mieć na uwadze zapis § 4 pkt 4 wyżej cyt. rozporządzenia który stanowi, iż zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2, § 3 i § 3a, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Na mocy w/w przepisu podatnicy, którzy prowadzą w/w sprzedaż zobowiązani są od dnia 01.09.06r. do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej za pomocą kas rejestrujących bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

Dla rozstrzygnięcia kwestii, będącej przedmiotem zapytania, niezbędne jest prawidłowe sklasyfikowanie sprzedawanego towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.04r. o podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Należy podkreślić, iż na podatniku ciąży obowiązek dokonania prawidłowego zaklasyfikowania usługi lub towaru do właściwego symbolu statystycznego. W przypadku trudności może on wystąpić o pomoc w dokonaniu klasyfikacji do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29.
Organ podatkowy nie ma uprawnień do wypowiadania się w zakresie jednoznacznego wskazania treści świadczonych usług i sprzedawanych towarów adekwatnych do symboli PKWiU.

Pismem z dnia 27.03.2007r. zostali Państwo wezwani do podania klasyfikacji statystycznej sprzedawanego towaru wg PKWiU. Wezwanie to pozostało bez odpowiedzi.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wskazuje jednak, że przedmiotem obrotu na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy będą części samochodowe o różnym stopniu zużycia. Pomimo, że nie będą one towarami pełnowartościowymi, nie stracą cech użytkowych nadanych im w procesie produkcyjnym, na co wskazuje zakup przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

W związku z powyższym wystąpi obowiązek ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy fiskalnej z chwilą pierwszej sprzedaży towarów, wymienionych w § 4 pkt 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W przypadku jednak, gdy sprzedawane części samochodowe zostaną zakwalifikowane wg PKWiU jako sprzedaż złomu, sprzedaż ta nie będzie podlegała ewidencjonowaniu obrotów przy użyciu kasy do dnia 30.06.2007r. jeżeli obroty na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy nie przekroczą do 30 czerwca kwoty 40.000 zł. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: