eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktura VAT tylko na małżonka - podatnika VAT

Faktura VAT tylko na małżonka - podatnika VAT

2007-12-18 12:50

Nabycie nieruchomości przez obojga małżonków na potrzeby prowadzonej przez jednego z nich działalności gospodarczej winno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną na tego, który prowadzi działalność gospodarczą, jako podmiot mający status podatnika podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 03.12.2007 r. nr ITPP1/443-509A/07/DM.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że w styczniu 2001 r. wraz z żoną nabył na podstawie aktu notarialnego prawo użytkowania działki oraz prawo własności znajdujących się na niej budynków. Nieruchomości te zostały nabyte w celu prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej, co zostało zaznaczone w akcie notarialnym. Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT i obecnie zamierza dokonać zmiany prawa wieczystego użytkowania działki na prawo własności. Z uwagi na współwłasność małżeńską akt notarialny w tej sprawie zostanie sporządzony na imiona obojga małżonków. Żona jednak złoży oświadczenie, że wyraża zgodę na użytkowanie nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika (małżonka). W związku z powyższym podatnik wystosował zapytanie, czy faktura dokumentująca sprzedaż przedmiotowej działki powinna być wystawiona tylko na niego jako przedsiębiorcę i podatnika VAT, czy na oboje małżonków? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10, art. 120 ust. 16.

W § 9 ust. 1 pkt 1-2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.

Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2007 r. wynika, iż zamierza Pan dokonać zmiany prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na prawo własności, przy czym, ze względu na ustawową wspólność majątkową, akt notarialny na okoliczność powyższego zakupu zostanie sporządzony na imię obojga małżonków.

Nabycie nieruchomości przez podatnika pozostającego we wspólności małżeńskiej dokumentowane jest stosownie do obowiązujących wymogów cywilistycznych aktem notarialnym, w którym jako nabywcy występują oboje małżonkowie, nawet w sytuacji gdy jedno z nich jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednakże z uwagi na to, że z aktu notarialnego dokumentującego przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu na prawo własności wynikać będzie, iż przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana jest na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, stwierdzić należy, iż na gruncie prawa podatkowego rzeczywistym nabywcą będzie Pan jako podatnik podatku od towarów i usług. Autonomiczność prawa podatkowego wyklucza bowiem możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż opisana transakcja dokumentująca nabycie nieruchomości dla potrzeb prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej winna być udokumentowana fakturą wystawioną na Pana, jako podmiot mający status podatnika podatku od towarów, spełniającą wymogi zawarte w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem zasad zawartych w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: