eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odszkodowanie wolne od PIT, odsetki opodatkowane

Odszkodowanie wolne od PIT, odsetki opodatkowane

2008-01-17 13:16

Przeczytaj także: Odszkodowanie: odsetki to przychód pracownika


Odnosząc postanowienia ww. przepisów do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że zasądzone prawomocnymi wyrokami odszkodowania, wypłacane przez Wnioskodawcę na podstawie art. 552 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 89, poz. 555 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. z 1991 r. Nr 34, poz.149 ze zm.) są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują zwolnienia z opodatkowania zasądzonych w powyższych wyrokach odsetek od odszkodowań, w tym także odsetek zasądzonych na podstawie art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem, gdyż mają one charakter uboczny względem świadczenia głównego. Z tych też względów wyłączenie z opodatkowania należności głównej nie oznacza, iż wolne od podatku są także odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego.

Wobec powyższego, wypłacane przez sąd odsetki za zwłokę od zasądzonych przedmiotowych odszkodowań są przychodem wierzyciela i należy je zaklasyfikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodów z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Na podstawie art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Reasumując, należy stwierdzić, że w przestawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do pobierania zaliczki lub zryczałtowanego 19% podatku dochodowego od wypłaconych odsetek, gdyż nie występuje w charakterze płatnika w odniesieniu do wypłacanych tego rodzaju świadczeń.

Wnioskodawca jest natomiast zobowiązany do sporządzania informacji o wysokości uzyskanych przez wierzycieli przychodów z tytułu wypłacanych im odsetek od zasądzonych odszkodowań. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: