eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport do spółki komandytowej a PCC

Aport do spółki komandytowej a PCC

2008-02-07 13:19

Jeżeli wniesienie aportem części majątku jednego przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki komandytowej powoduje zmianę umowy spółki, powstaje obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.02.2008 r. nr IPPB2/436-122/07-4/MZ.

Przeczytaj także: Podwyższenie kapitału zakładowego spółki a zwolnienie z opodatkowania PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że kancelaria prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa, doradztwa w zakresie nieruchomości oraz ich wynajmu. Przedsiębiorstwo to w 2007 r. zakupiło nieruchomość, którą wynajmuje na podstawie umów najmu. W momencie jej zakupu odliczono podatek VAT. Właściciel kancelarii zamierza tę nieruchomość wnieść aportem do nowopowstałej spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy czynność ta będzie pociągała za sobą obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) i ich zmiany - jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, przy czym za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Umowa spółki jest samodzielnym zdarzeniem prawnym objętym zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest więc umowa spółki i zmiana umowy spółki. Wobec tego bez znaczenia jest, w jakiej formie wniesiono wkład - pieniężnej czy niepieniężnej.

W myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tych czynności jest:

a. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Wyjaśnić zatem należy, że jakkolwiek § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) reguluje zwolnienie wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, to zawarcie umowy spółki lub zmiana jest zdarzeniem obojętnym w świetle regulacji ustawy o podatku VAT (gdyż nie jest to odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług). Z tego względu, fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. W odniesieniu do tych czynności analizowane wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie może zatem znaleźć zastosowania, pomimo iż rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 8 ust. 1 pkt 6 zwalnia od podatku wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek.

Biorąc pod uwagę stan przedstawiony przez Pana i stan prawny stwierdza się, iż wniesienie aportem części majątku (nieruchomości) przedsiębiorstwa Kancelaria B. do nowopowstałej spółki komandytowej stanowi zmianę umowy spółki, a zatem spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: