eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT od paliwa: ważne obecne przepisy podatkowe

VAT od paliwa: ważne obecne przepisy podatkowe

2008-02-20 13:36

Aby podatnik mógł obecnie odliczyć podatek VAT od zakupu paliwa do samochodu nabytego pod rządami poprzedniej ustawy o VAT, musi on spełnić wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 obecnej ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.02.2008 r. nr IP-PP2-443-756/07-2/BM.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że w styczniu 2002 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej zakupił samochód o dopuszczalnej ładowności 655 kg, który został zarejestrowany jako ciężarowy. Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami ustawy o VAT, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do tego samochodu. Prawo to jednak podatnik utracił z chwilą przystąpienia Polski do UE i zmiany tejże ustawy. Jego samochód bowiem przestał spełniać warunki określone w tej ustawie. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy wprowadzone przepisy zgodne są z przepisami unijnej dyrektywy oraz czy ma prawo do odliczania podatku VAT z takich faktur oraz ich skorygowania deklaracji podatkowych pod tym kątem za okresy wcześniejsze? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Od dnia 01 maja 2004 r. Polska stała się stroną Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, wobec czego zobowiązała się przestrzegać postanowień traktatów założycielskich i aktów przyjętych przez Instytucje Wspólnoty na zasadach określonych w tych traktatach. System prawny Wspólnoty Europejskiej obejmuje prawo pierwotne czyli traktaty założycielskie i podstawowe zasady prawne oraz prawo pochodne tworzone przez organy Wspólnoty. W stosunku do prawa pierwotnego zastosowanie ma zasada pierwszeństwa oraz bezpośredniego stosowania. Jednakże przepisy takie jak dyrektywy, które nie są wystarczająco precyzyjne i bezwarunkowe, nie odznaczają się bezpośrednią skutecznością. Adresatami dyrektyw są wyłącznie państwa i nie mogą być one kierowane do innych podmiotów prawa – osób fizycznych i prawnych. Zasadą jest, że dyrektywy nie obowiązują bezpośrednio w wewnętrznych porządkach prawnych, a ich istotą jest to, że wyznaczają rezultat, jaki ma zostać osiągnięty, natomiast wybór środków mających służyć jego realizacji został pozostawiony swobodnej decyzji państw członkowskich. Do dziś Rada Unii Europejskiej nie podjęła decyzji, jakie wydatki nie będą uprawniały do odliczenia podatku od wartości dodanej. Zgodnie z zapisem art. 176 Dyrektywy Rady Europy 2006/112/WE z dnia 28.11.2006r. w sprawie wspólnego systemu podatkowego od wartości dodanej do czasu kiedy powyższe zasady zostaną wprowadzone w życie, Państwa Członkowskie mogą utrzymać wszelkie wyłączenia przewidziane w ich regulacjach krajowych w chwili wejścia w życie niniejszej Dyrektywy.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w naszym kraju po przystąpieniu do Unii Europejskiej uregulowane zostało ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zasadnicza konstrukcja obecnie obowiązujących polskich przepisów o podatku od towarów i usług jest zgodna z przepisami dyrektyw Unii Europejskiej, natomiast wielokrotna nowelizacja przepisów ww. ustawy ma związek z ciągłym dostosowywaniem szczegółowych przepisów do regulacji unijnych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: