eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PIT-y: "łączne dochody" to całe dochody małżonków

PIT-y: "łączne dochody" to całe dochody małżonków

2008-02-28 13:32

W przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków pojęcie „łączne dochody” oznacza wszystkie dochody współmałżonków osiągnięte w danym roku podatkowym ze wszystkich źródeł. W omawianej sytuacji dotyczy to dochodów męża uzyskanych w Islandii i dochodów żony uzyskanych w Polsce. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.02.2008 r. nr IPPB2/415-437/07-2/AK.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że jej mąż w 2006 r. osiągał dochody z pracy w Islandii. Stosowna umowa o pracę była podpisana z pracodawcą islandzkim, gdzie opłacane były składki oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatniczka natomiast uzyskiwała dochody wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium Polski. Postanowiła ona rozliczyć się za rok 2006 wspólnie z mężem na druku PIT-36. W przypadku dochodów uzyskanych w Islandii ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. Podatniczka zadała pytanie, czy przy stosowaniu tej metody do obliczenia kwoty podatku dochodowego możliwego do odliczenia (który został zapłacony za granicą) przez pojęcie „łączne dochody uzyskane za granicą i w Polsce” należy rozumieć dochody uzyskane tylko przez męża, który pracował za granicą, czy też wszystkie dochody uzyskane przez małżonków w danym roku podatkowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 9 ust. 1 tej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 27 ust. 9 oraz ust. 9a tej ustawy jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: