eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy 30-proc. sankcja w podatku VAT?

Kiedy 30-proc. sankcja w podatku VAT?

2008-03-20 13:50

Sankcja w podatku VAT jest nakładana na tych podatników, którzy z różnych względów nie wywiązują się prawidłowo ze swoich obowiązków podatkowych. Sytuacji, kiedy organ podatkowy może tę swego rodzaju karę stosować (zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami), jest kilka. Zostaną one opisane poniżej.

Przeczytaj także: Uszczuplenie VAT: fiskus nakłada sankcje a sąd je podważa

Przepisy w zakresie sankcji VAT zostały zawarte w art. 109 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 109 ust. 4 ustawy wskazuje, że w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 % kwoty zaniżenia tego zobowiązania.

W art. 109 ust. 5 ustawy ustawodawca podał, że w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa kwotę zwrotu w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 % kwoty zawyżenia.

Powyższy przepis ma zastosowanie także w sytuacji o której mowa wart 87 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o prawie do przeniesienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na następny okres rozliczeniowy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 109 ust. 6).

Sankcję VAT stosuje się także, gdy podatnik (art. 109 ust. 8 ustawy o VAT):
  1. wykazał w deklaracji podatkowej i otrzymał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego, a powinien wykazać kwotę zobowiązania podatkowego podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego;
  2. nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.

Wskazany we wstępie przepis wskazuje także, kiedy sankcja nie wystąpi. Otóż zgodnie z art. 109 ust. 7 ustawy o VAT przepisów w zakresie sankcji nie stosuje się:
  1. jeżeli przed dniem wszczęcia kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej podatnik dokonał odpowiedniej zmiany deklaracji podatkowej oraz wpłacił do urzędu skarbowego kwotę wynikającą ze zmiany deklaracji podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę;
  2. w zakresie ustalania dodatkowego zobowiązania, w przypadku gdy zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty różnicy podatku lub kwoty zwrotu podatku naliczonego wiąże się z nieujęciem podatku należnego w rozliczeniu za dany okres z tytułu dostawy lub świadczenia usługi, od której podatek należny został ujęty w poprzednich okresach rozliczeniowych.

Jak zatem wynika z powyższego, podatnik zostanie ukarany sankcją nie tylko w sytuacji gdy zaniży zobowiązanie podatkowe bądź zawyży kwotę do zwrotu, ale także, gdy zawyży kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy i wykryje to organ podatkowy.

Sankcja natomiast nie wystąpi, gdy podatnik sam wykryje błąd i złoży w urzędzie skarbowym stosowną korektę deklaracji oraz ureguluje zobowiązanie podatkowe z niej wynikające.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: