eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od darowizny: ulga a sprzedaż piwnicy

Podatek od darowizny: ulga a sprzedaż piwnicy

2008-04-03 13:38

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania a ulga w podatku od darowizny


Zgodnie z art. 16 ust. 4 ww. ustawy za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).

Z treści wniosku wynika, że wnioskodawczyni otrzymała w darowiźnie od rodziców mieszkanie własnościowe z przynależnymi do niego dwoma komórkami oraz garażem. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać komórki lokatorskie (piwnice) przynależące do mieszkania.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Ponadto jak stanowi art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy z 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.) zarząd spółdzielni na podstawie uchwały określa rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych, o ile piwnica lub pomieszczenie gospodarcze jest w tym budynku przyporządkowane danemu lokalowi a władający lokalem faktycznie piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze użytkuje. Komórki lokatorskie (piwnice) w myśl ww. ustawy stanowią cześć składową lokalu i należą do kategorii pomieszczeń przynależnych. Pomieszczenia te są integralnym elementem przydziału mieszkania nierozerwalnie z nim związanym. Osoba, która posiada własnościowe prawo do lokalu może sprzedać tylko swoje prawo. Nie ma ani możliwości ani uprawnień do dokonywania jakichkolwiek podziałów, w tym przypadku sprzedania części swojego prawa czyli sprzedania dwóch komórek lokatorskich (piwnic).

Wobec tego należy stwierdzić, że o ile w ogóle w świetle prawa istnieje możliwość sprzedaży komórki lokatorskiej (piwnicy) przynależącej do mieszkania odrębnie od mieszkania, to sprzedaż tej komórki lokatorskiej (piwnicy) nie spowoduje utraty ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zakresem ulgi zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy jest objęta powierzchnia o łącznej wartości nieprzekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego. Z treści powyżej cytowanego art. 16 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że ulgą tą jest objęta wyłącznie wartość powierzchni mieszkania a nie piwnic.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: