eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Budownictwo mieszkaniowe: infrastruktura a VAT

Budownictwo mieszkaniowe: infrastruktura a VAT

2008-05-05 13:06

Do końca 2007 r. firmy zajmujące się budownictwem mieszkaniowym stosowały 7-proc. stawkę tego podatku na wykonywane usługi nie tylko w zakresie budowy domów, czy mieszkań, ale także w przypadku infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu. Sytuacja zmieniła się z dniem 01 stycznia 2008 r.

Przeczytaj także: Różne stawki VAT na usługi budowlane i budowlano-montażowe

Do końca 2007 r. uregulowania w zakresie stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym znajdowały się w przepisach przejściowych i końcowych ustawy o podatku od towarów i usług. Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) tej ustawy wskazuje, że w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesienie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Definicja infrastruktury towarzyszącej znalazła się natomiast w art. 146 ust. 3 ustawy. Należy przez nią rozumieć:
  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Niestety powyższy przepis obowiązywał do końca 2007 r., a od 01 stycznia 2008 r. uregulowania w tym zakresie znalazły się w art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT oraz § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.)

Nowe przepisy odnoszą się jednak tylko do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych; lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 oraz obiektów sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarska, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak i rozporządzenia wykonawczego w zakresie stosowania 7-proc. stawki podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym pomijają kwestię zastosowania tej preferencyjnej stawki dla robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu. Tym samym, od 01 stycznia 2008 r. roboty związanie z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu należy opodatkować 22-proc. stawką podatku VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: