eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy skarga do WSA na interpretacje podatkowe?

Kiedy skarga do WSA na interpretacje podatkowe?

2008-05-14 13:02

Podatnik, który nie zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego zawartym w interpretacji, może wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli wezwanie nie pomoże, ma prawo wnieść skargę do sądu. Należy jednak pamiętać, aby przed wniesieniem skargi wyczerpać wszelkie inne środki zaskarżenia.

Przeczytaj także: Skargi do WSA na interpretacje podatkowe

Z dniem 01 lipca 2007 r. zmieniły się zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Obowiązki w tym zakresie przejął minister finansów, który następnie scedował je na cztery izby skarbowe (bydgoską, warszawską, katowicką i poznańską). Izby te wydają interpretacje w imieniu ministra finansów.

Podobnie jak wcześniej, tak i teraz podatnicy nie zawsze zgadzają się ze stanowiskiem organu wyrażonym w takiej interpretacji. Niestety nie mogą wnosić na nie zażalenia, tak jak to miało miejsce przy starych zasadach (podatnik, który nie zgadzał się z interpretacją wydaną np. przez urząd skarbowy, składał na nie zażalenie do izby skarbowej, która wydawała w tej sprawie decyzję). Nie oznacza to jednak, że obecnie podatnicy nie mogą się bronić w sytuacji, gdy ze stanowiskiem izby zawartym w interpretacji się nie zgadzają. Przepisy w tym zakresie zostały określone nie w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), gdzie znajdują się te, które dotyczą wydawania wiążących interpretacji podatkowych, a w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153 poz. 1270; dalej: u.p.p.s.a.).

Zgodnie z przepisami tej ustawy, w pierwszej kolejności podatnik powinien wezwać ministra (czyli organ wydający interpretację) do usunięcia naruszenia prawa w terminie czternastu dni od dnia, w którym dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu (art. 52 § 3 u.p.p.s.a.), czyli na ogół w terminie czternastu dni od daty jej doręczenia. Wezwanie takie jest odpowiednikiem środka odwoławczego i ma zastosowanie w sytuacjach, w których nie istnieje organ odwoławczy mogący w granicach swoich kompetencji orzekać w sprawie zgodności z prawem zaskarżanego rozstrzygnięcia. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku interpretacji wydawanych przez ministra finansów (art. 13 Ordynacji podatkowej wskazuje, że minister ten jest organem właściwym w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego).

Powyższe oznacza konieczność ponownego rozpatrzenia sprawy przez ministra finansów, a dokładniej przez jedną z czterech izb skarbowych.

Dopiero po wezwaniu ministra do usunięcia naruszenia prawa, podatnik – gdy nadal nie jest zadowolony z interpretacji – może złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skargę taką wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia podatnikowi odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli organ takiej odpowiedzi nie udzielił, skargę wnosi się w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 u.p.p.s.a.). Skargę wnosi się oczywiście za pośrednictwem organu, którego działanie jest jej przedmiotem (art. 54 § 1 u.p.p.s.a.), czyli za pośrednictwem danej izby skarbowej. Organ ten przekazuje skargę sądowi w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie powyższego trybu postępowania (czyli najpierw należy wystosować wezwanie do usunięcia naruszenia prawa do organu wydającego interpretację, a dopiero po nim skargę do sądu). Jeżeli bowiem podatnik złoży skargę do sądu administracyjnego z pominięciem ww. wezwania, sąd ją odrzuci. Postępowanie takie potwierdził WSA w Warszawie w postanowieniu z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 448/08), w którym to sąd wskazał, że wezwanie takie jest warunkiem wniesienia skargi do WSA. W przypadku jego niespełnienia skarga jest niedopuszczalna.

Także wniesienie skargi po upływie terminu do jej wniesienia spowoduje odrzucenie skargi. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że każda interpretacja podatkowa powinna zawierać pouczenie o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: